Sycylia i wyspy Liparyjskie
Rejs Sycylia i wyspy Liparyjskie trasa: Portorosa – Lipari – Panarea – Stromboli – Salina – Portorosa
Oblicza Sycylii
Nie byłoby Włoch bez ich fascynujących wysp. Największą i zarazem najbardziej sławną jest z pewnością Sycylia, będąca swoistym państwem w państwie. Pomimo administracyjnej jedności z Włochami stanowi całkiem odrębny świat, fascynujący legendami o mafii, oraz specyficzną kuchnią.
Oferuje przepiękne krajobrazy, ciepły śródziemnomorski klimat i unikatowe na skalę światową zabytki. Sycylia to mekka kultury, a jej stolica Palermo uznawana jest za kulturalną stolicę Włoch. Liczne muzea i sezonowe wystawy zadowolą nawet największych entuzjastów kulturalnych wrażeń. Syrakuzy natomiast, to architektoniczna perła, w której panuje niesamowita aura. Błękit nieba zlewa się tu z turkusowym odcieniem morza, a miasto rozświetla blask słońca. Podróż w tę część Sycylii rozbudza emocje i przenosi nas w odległe czasy. Taormina z kolei to magiczna miejscowość, położona na wzgórzu Monte Tauro, która przyciąga swoją atmosferą artystów z całego świata. Znajduje się ona przy brzegu morza, z Etną w tle. Będąc na Sycylii warto również odwiedzić ten jeden z największych czynnych wulkanów na świecie, którego krajobraz to niezapomniany widok.
Wyspy Eolskie czyli Liparyjskie są wpisane na Listę Światowego dziedzictwa UNESCO.
Leżą u wybrzeży północno-wschodniej części Sycylii. Jest to archipelag siedemnastu wysp, z czego siedem większych jest zamieszkałych. Należą do nich Stromboli, Panarea, Filicudi, Alicudi, Salina, Lipari i Vulcano. Stromboli i Vulcano są wyspami o aktywności wulkanicznej. Wyspy ze względu na silny wiatr w tym rejonie nazywane są również wyspami Eolskimi, od imienia boga wiatru Eola.
Zachęcają spokojem, zapachem ziół i owoców cytrusowych, a przede wszystkim śródziemnomorską kuchnią. Główną wyspą archipelagu jest, jak sama nazwa wskazuje, Lipari.
Lipari
To największa i najbardziej zamożna z wysp archipelagu. Dopływając do niej z pewnością nie przeoczymy wznoszącego się nad miastem wzgórza, na którym znajduje się zamek i katedra San Bartolomeo z XVI wieku. Spacer po Lipari warto zacząć od starego miasta, gdzie odkryjemy resztki średniowiecznej kultury, wraz z termami z II wieku p.n.e., a także budynki jeszcze z czasów epoki brązu. W miejscu, gdzie dziś stoi zamek, kiedyś znajdował się grecki Akropolis. Będąc na Lipari warto wejść do muzeum archeologicznego, które należy do jednego z najważniejszych w całych Włoszech.
Z kolei w miejscowości Quattrocchi jest punkt widokowy, z którego doskonale widać panoramę całego archipelagu, oraz kameralne zatoczki. Będąc na szczycie góry Pelato ujrzymy zapierający dech w piersiach Campo Bianco i skały ze szkła wulkanicznego. Dla miłośników historii znajdzie się kilka zabytków, na czele z katedrą św. Bortolomeusza, a dla spragnionych relaksu łaźnie z gorącymi wodami.
Lipari pokryta jest winnicami i produkuje się tu doskonałe wino Malvais di Lipari. Wyspa słynie też z wytwarzania pięknej kolorowej ceramiki oraz wydobywania obsydianu i pumeksu.
Panarea
Panarea to najmniejsza ze wszystkich Wysp Liparyjskich, o typowo greckim klimacie. Znajdziemy tu mnóstwo urokliwych miejsc, a przede wszystkim ciszę i spokój. Na wyspie nie ma ruchu samochodowego, więc czeka nas spacer po okolicy pełnej cudownych widoków. Jest rzadko odwiedzana przez turystów. Jej urok i idylliczny spokój doceniają celebryci – często tu odpoczywają Sting, Madonna, Eric Clapton, Naomi Campbell czy Michelle Pfeiffer. Zakotwiczymy tam w pobliżu przepięknej Cala Junco, zwiedzając malowniczo położoną, antyczną osadę.
Vulcano
Kolejną wyspą na mapie naszego rejsu jest Vulcano, na której niedaleko portu w Porto di Levante znajduje się ogromny krater nieaktywnego wulkanu, oraz jeziorko siarkowe. Zobaczcie sami jak niesamowicie się prezentuje z lotu ptaka.
Ta niewielka wyspa zajmuje 21 km2. Swoją nazwę zawdzięcza Rzymianom, którzy uważali ją za komin kuźni boga ognia Wulkana (Vulcanusa), przy czym wyspa rosła, jak wierzyli, dzięki okresowemu oczyszczaniu paleniska kuźni. Trzęsienia ziemi towarzyszące erupcjom uważane były za zjawiska powodowane przez wykuwanie przez Wulkana broni dla boga Marsa i jego armii. Wyspa słynie z siarkowych źródeł, w których zażyjemy kąpieli. Zdobędziemy też wulkan, aby poczuć moc natury, siarkowe opary oraz podziwiać kolorowe skały i naloty.
Stromboli
Zwiedzanie tej wyspy daje możliwość obcowania z jednym z najbardziej aktywnych wulkanów w Europie [drugi po Etnie]. Na wycieczkę wyrusza się przed zmrokiem, aby już po jego zapadnięciu dotrzeć na wysokość, która pozwala z bliska obserwować wyrzucaną przez wulkan na wysokość 10 metrów lawę i popioły. Rozgrzane do czerwoności kawałki lawy staczają się po zboczu góry aby na końcu sycząc wpaść do morza. Na Stromboli można też przyjemnie spędzić czas spacerując po miasteczku Stromboli. Jest tam kilka restauracji zasługujących na uwagę i pięknie położony kościół San Bartolomeo.
Rozważasz inne włoskie kierunki? A co powiesz na wyjątkowe połączenie słonecznej Italii z Korsyką? Koniecznie zobacz jakie żeglarskie atrakcje kryje rejs Toskania-Elba-Korsyka a także rejs Sardynia-Korsyka