Przejdź do treści
Wyspy Kanaryjskie

Wyspy kanaryjskie
___

 

DLACZEGO WYSPY KANARYJSKIEWyspy Kanaryjskie to położony na Oceanie Atlantyckim, na północny zachód od wybrzeży Afryki, archipelag należący do Hiszpanii. Składa się z 7 głównych, jednocześnie większych i zamieszkanych wysp oraz wielu mniejszych, niezaludnionych. Wyspy Kanaryjskie to urozmaicony krajobraz, piękne plaże z czystą wodą, oraz wyjątkowa architektura.
Zwane są Wyspami Szczęśliwymi, przyciągają wielu turystów z całego świata. Z powodu zróżnicowanych widoków, rajskich zakątków i oblewającego wyspy turkusowego oceanu zwane są też „Hawajami Europy”.


Najlepszym sposobem na doświadczenie różnorodności Wysp Kanaryjskich jest żeglowanie po nich


Kanarki zawdzięczają wyspom swoją nazwę – nie na odwrót
Odkryj wyjątkową roślinność
Żegluj po rajskich „Hawajach Europy”
Daj się zaskoczyć zróżnicowanym krajobrazom
Delektuj się piękną pogodą

 

Rejs Wyspy Kanaryjskie
Trasa:
Teneryfa (Radazul) – Gran Canaria (Puerto Rico) – Teneryfa (Los Christianos) – Gomera (San Sebastian) – La Palma (Santa Cruz de La Palma) – Teneryfa (Los Gigantes) – Teneryfa (Radazul)

Teneryfa

Teneryfa to wyspa o przyjemnym klimacie, oferująca egzotykę w europejskim wydaniu. Jej symbolem jest wulkan Pico del Teide, najwyższa góra Hiszpanii o wysokości 3 718 m n.p.m. Otacza ją Kaldera Las Canadas, położona na wysokości ponad 2000 m n.p.m. Ten obszar jest parkiem narodowym wpisanym na listę UNESCO. Wulkaniczne krajobrazy wyspy, różnobarwne pola lawy robią niesamowite wrażenie. Najbardziej charakterystyczne są formacje skalne Roques de Garcia.

Co warto zobaczyć będąc na Teneryfie?

Z jachtu będziemy podziwiać Los Gigantes, strome i surowe klify rozciągające się na obszarze kilku kilometrów linii brzegowej. Możemy obserwować tu również delfiny, a nawet mniejsze okazy wielorybów.

Będąc na Teneryfie warto zwiedzić niewielką, malowniczo położoną w górach wioskę Masca. Niegdyś dostępna raczej od strony oceanu niż lądu. Obecnie prowadzi do niej kilka kilometrów krętych serpentyn, a sama droga i widoki zapierają dech.

W porcie Garachico zobaczymy fortecę Castillo de San Miguel, z charakterystycznymi wieżyczkami do obrony portu w przypadku ataku przez piratów 🙂
Przy fortecy znajduje się wejście do El Caleton, naturalnych basenów utworzonych przez spływającą do oceanu lawę.

Niepowtarzalnym elementem krajobrazu Teneryfy są tzw. drzewa smocze (draceny), endemity Wysp Kanaryjskich i Madery. Szacuje się, że najstarszy okaz tego gatunku ma 600-800 lat. Guanche, lud zamieszkujący Wyspy Kanaryjskie przed kolonizacją hiszpańską, wierzył w magiczne właściwości tych drzew. Ciekawostką jest, że ich żywica w kontakcie z powietrzem zmienia kolor na czerwony, przez co zwano ją smoczą krwią.

Stolicą Teneryfy jest San Cristobal de la Laguna. Tutejsza starówka wpisana jest na listę dziedzictwa UNESCO. Miasteczko jest zachowane w kolonialnym klimacie. Słynie przede wszystkim z tzw. Casa de los Balcones, znanej z uwagi na kunsztownie zdobione XVII-wieczne drewniane balkony w kształcie kwiatów.

Los Christianos

Los Cristianos to jeden z najbardziej znanych ośrodków wypoczynkowych na Teneryfie, usytuowany na południowo-zachodnim krańcu wyspy. Kiedyś cicha i spokojna rybacka wioska, przez ostatnie 40 lat intensywnego rozwoju turystyki na wyspie, stała się jedną z najchętniej wybieranych destynacji. Plaże w Los Cristianos są stworzone przez człowieka, oferują co roku świeżo wysypywany piach 🙂 i kąpiel w oceanie. W pobliżu kurortu znajdują się pola golfowe, „Aqua Park” i ZOO.

Gran Canaria

Największym miastem i zarazem stolicą wyspy (które jest również stolicą pozostałych wysp tzw. wschodnich, czyli Lanzarote i Fuerteventury) jest Las Palmas de Gran Canaria.
Przywita nas tu jeden z największych europejskich portów Puerto de la Luz, oraz najstarsza twierdza obronna na wyspie, XVI wieczny Castillo de la Luz. W południowej części miasta znajduje się jedna z najwspanialszych hiszpańskich, miejskich plaż – Playa de Las Centeras. Zachwyca ona krystalicznie czystą wodą, oraz umiejscowioną blisko brzegu rafą koralową. Warto przespacerować się po tutejszej, typowej dla nadmorskich miejscowości promenadzie z licznymi kawiarenkami i restauracjami.

Stolica wyspy ma zachowane zabytki z różnych epok historycznych

Odnajdziemy tu stare dzielnice jak La Vequeta, czy kamieniczki przy Plaza de Santa Ana. By móc podziwiać widok na miasto wejdziemy na wieżę Katedry Santa Ana. W jednej z tradycyjnych kanaryjskich posiadłości zwiedzimy muzeum Krzysztofa Kolumba. Dla miłośników historii i archeologii atrakcją będzie Museo Canario, prezentujące kulturę i osiągnięcia ludu Guanczów, zamieszkujących niegdyś te tereny. W dzielnicy Triana, przy Plaza de San Francisco, króluje modernistyczny Gabinete Literario. W dzielnicy willowej Ciudad Jardin natomiast panuje sielska atmosfera. Zawdzięczamy ją położeniu wśród pięknych ogrodów i Parque Doramas, z endemicznymi, kanaryjskimi roślinami i fontannami. Znajdziemy tu również Pueblo Canario, małą wioską zaprojektowaną przez jednego z miejscowych malarzy symbolistów. W niewielkiej odległości od stolicy rozciąga się piękny ogród botaniczny Jardin Botanico Canario Viera i Clavijo, a kilka kilometrów od parku możemy zobaczyć największy krater wulkanu – Caldera de Bandama.

Jednym z najbardziej malowniczych miasteczek na Gran Canarii jest znajdujące się w centralnej części wyspy Teror, będące również bardzo ważnym ośrodkiem religijnym wyspy, które od wielu lat przyciąga tłumy pielgrzymów.

We wschodniej części wyspy jest miasteczko Aguimes, umiejscowione tuż przy końcu wąwozu Guayadeque. Jego zbocza prezentują się pięknie o każdej porze roku, zwłaszcza na wiosnę gdy kwitną tu migdałowce. W jaskiniach wąwozu, znajdujących się w skałach tworzących ściany jaru, mieszkali niegdyś Guanczowie.

Na północy Gran Canari znajduje się położone na stoku wzniesienia miasteczko Galdar. To miejsce, w którym znajdowała się pierwotna osada Guanczów, o których można dowiedzieć się w Museo Arqueologico Cueva Pintada. Na południu wyspy natomiast, w pobliżu niewielkiej miejscowości Arteara, znajduje się nekropolia tego ludu.

Puerto Rico

Puerto Rico to jeden z popularniejszych kurortów Gran Canarii. Znajduje się w południowo – wschodniej części wyspy i jest typową bazą turystyczną. Życie toczy się tu intensywnie przez cały rok, ze względu na bardzo dobry klimat, liczne hotele i apartamenty. Ocean i piękna plaża gwarantują wypoczynek, oraz za sprawą rozbudowanej bazy sportów wodnych, atrakcje dla aktywnych. Puerto Rico słynie z dwóch pięknych plaż, Playa de Puerto Rico, znajdującej się w samym kurorcie, oraz Playa de Amadores. Będąc w Puerto Rico warto zwiedzić okolicę. W pobliżu wybrzeża na skałach wybudowano hotele, z których rozpościerają się przepiękne widoki na całą okolicę.

La Gomera

La Gomera jest małą wyspą, która z lotu ptaka przypomina połowę pomarańczy z lekko porozrywanymi cząstkami. Pocięta głębokimi wąwozami i porośnięta zielonymi lasami laurowymi stanowi idealny dom dla roślin endemicznych, a jej pejzaże robią niesamowite wrażenie. Symbolem Gomery jest góra Garajonay, będąca częścią Parku Narodowego o tej samej nazwie. Ze względu na dużą ilość endemitów i dobrze zachowanych lasów laurowych został on wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wulkaniczne pochodzenie wyspy, górskie widoki, morskie pejzaże, gęste lasy laurowe tworzą zaskakujące połączenia kolorów. Ciekawym miejscem jest Fortaleza, samotna, płaska jak stół góra, przypominająca kształtem fortecę. Kiedyś było to święte miejsce ludu Guanczów, dziś ważne stanowisko archeologiczne dla hiszpańskich naukowców.

La Gomera jest tajemnicza i ma wyjątkowy klimat, m.in. dzięki swoim czarnym plażom. Głównym portem wyspy jest znajdujący się w jej stolicy San Sebastián.
Na północnym wybrzeżu wyspy zacumujemy na kotwicowisku Playa de Hermigua lub Playa del Vallehermoso. Są to doskonałe punkty aby podziwiać Los Organos bazaltową formację skalną, której kształt przypomina organy.

San Sebastian  de la Gomera

Stolicą wyspy La Gomera jest San Sebastián de la Gomera, zlokalizowana na jej północnym wybrzeżu. Miasteczko w przeciwieństwie do zatłoczonych kurortów oferuje spokój i ciszę. W zachodniej części San Sebastian dominują góry i zielone wzgórza oraz bogata w klify linia brzegowa. We wschodniej znajduje się port oraz piękna plaża. Pomimo, iż jest to niewielkie miasteczko, przyciąga wielu turystów ciekawymi miejscami i atrakcjami, a szczyt Teide wygląda z tej perspektywy niesamowicie. Mieszkańcy wyspy przywiązują wagę do zdobienia i dekorowania domków, dlatego już wpływając do portu San Sebastian przywita nas kolorowy krajobraz oraz wulkaniczna plaża. W miasteczku jest doskonała infrastruktura, co sprzyja w dotarciu do każdej jego części.

La Palma

Santa Cruz de la Palma, stolica wyspy La Palma to niezwykle romantyczne miejsce, charakteryzujące się kolonialną architekturą, wąskimi brukowanymi uliczkami i kolorowymi domami z balkonami pełnymi kwiatów. W mieście przeplatają się styl renesansowy, barokowy i neoklasycystyczny. Warto zobaczyć Plac Hiszpański (Plaza de España), wokół którego znajdują się urokliwe, wykonane w dawnym stylu budynki, oraz urokliwy kościół Iglesia Matriz de El Salvador i ratusz (Ayuntamiento). Dla miłośników historii atrakcją będzie XVI-wieczne Muzeum Wyspiarskie (Museo Insular). Znajdziemy tu również dwa teatry: Teatro Circo de Marte i Teatro Chico, oraz sanktuarium patronki wyspy Nuestra Señora de las Nieves. Budowa ta, oprócz wartości religijnej, ma też charakter historyczny. Punkt widokowy Mirador de la Concepción, znajdujący się na szczycie wulkanu Risco de la Concepción, jest jednym z najlepszych miejsc, z których roztacza się panoramiczny widok na całe miasto.