Przejdź do treści
Rejs Turcja

turcja
___

DLACZEGO TURCJA

Żeglowanie po Turcji to zarówno podróż ku poznaniu historii, geografii jak i odmiennej kultury i religii. Ten rozległy półwysep otoczony jest przez osiem krajów i trzy morza: Egejskie, Czarne i Śródziemnomorskie. Jest to jeden z najstarszych zamieszkałych regionów, będący kolebką cywilizacji. Znajdziemy tu ponad 500 wysp i wysepek, oraz 4400 mil linii brzegowej, nic więc dziwnego, że to raj dla żeglarzy.

Turcja z pokładu jachtu pozwala odkryć ją z zupełnie nowej perspektywy.
Poznaj wyjątkową kulturę
Rozsmakuj się w lokalnej kuchni
Odkryj orientalny świat symboli
Poczuj koloryt lokalny
Skosztuj aromatycznej kawy

Trasa: Göcek – Kapi Crek – Ekincik – Gemiler Island – Kizikuyruk Koyu – Fethiye – Wall Bay – Göcek


PRZYKŁADOWY PLAN:

Dzień 1 Göcek, Kapi Crek

Nasz rejs rozpoczniemy od Göcek, malowniczo położonego w zielonej zatoce, u stóp gór Taurus. Jest to miejsce popularne wśród miłośników żeglowania, z licznymi marinami, z którego roztacza się piękny widok na górzyste wybrzeże. To typowy kurort, z szeroką promenadą wzdłuż morza, w którym można zrobić zakupy przed zaokrętowaniem na jacht, zjeść posiłek, czy zaopatrzyć się pamiątki.

W pierwszej kolejności udamy się do Kapi Crek, bardzo małej, porośniętej sosnami zatoczki całkowicie opanowanej przez jachty. Znajduje się tu działająca od wielu lat restauracja, w której panuje niesamowita atmosfera. Stoliki ustawione są przy wodzie, a właściciel dosiada się do gości, opowiadając lokalne historie. Warto zwiedzić okolicę, wybierając się na spacer by podziwiać otwarte morze, lub zdobyć szczyt pobliskiego wzgórza.


Dzień 2 Ekincik

Wybierzemy się w górę wybrzeża do Ekincik, gdzie zacumujemy w pięknej zatoce z osłoniętą plażą, lasami sosnowymi i jaskiniami do zwiedzania. Popłyniemy lokalną motorówką w górę rzeki Dalyan, gdzie będziemy podziwiać piękno okolicznej przyrody oraz grobowce likijskie, wykute w skale w IV w p.n.e. Warto wiedzieć, że w nich spoczywa m.in. król starożytnego Caunos. Jest to najbardziej zielony zakątek Turcji, położony z dala od zgiełku wielkich kurortów. Można skosztować tu kąpieli błotnych, z ich mistycznymi mocami leczniczymi.

Dzień 3 Gemiler Island

Następnie udamy się na na Gemiler Island, zwaną również Wyspą Świętego Mikołaja. Zobaczymy ruiny pięciu kościołów zbudowanych między IV i VI wiekiem, z których jeden jest wycięty w skale. Z góry rozpościerają się imponujące widoki. Jest to bardzo popularne miejsce, w którym można zażyć kąpieli i wypoczynku na plaży.

Dzień 4 Kapıdağ

Zacumujemy na głębokim kotwicowisku, w pięknej zatoczce z czystą wodą do nurkowania – Kizikuyruk Koyu na półwyspie Kapıdağ.

Dzień 5 Fethiye

Zwiedzimy Fethiye, stojące na podwalinach starego Telmessos. Przekonasz się, że jest to miejsce niezwykle urokliwe, idealne do odkrywania bogatych skarbów archeologicznych Turcji. W mieście tym panuje spokojna, śródziemnomorska atmosfera, a ciche zatoczki, urocze wysepki i lazurowa woda są idealnym miejscem odpoczynku. Znajdziemy tu promenadę z restauracjami oraz dzielnicę handlową w centrum. Będąc tu warto zobaczyć grobowiec Amyntasa, wykuty w górującej nad miastem ścianie, który znajduje się zaledwie 20 minut spacerem od portu.

Dzień 6 Wall Bay

Następnie popłyniemy do Wall Bay, która oferuje jedne z najlepszych snorkelingów w tej części Turcji. Zjemy posiłek w restauracji Adaia, do której można dostać się tylko łodzią, a dla chętnych proponujemy podróż kajakiem do pobliskiej Zatoki Kleopatry (znanej również jako Zatoka Ruin).

Dzień 7 Göcek

Ostatni dzień naszego rejsu poświęcimy na powrót do mariny macierzystej w Göcek.