Przejdź do treści

Tajlandia koh chang
___

DLACZEGO TAJLANDIA


Tajlandia od wielu lat jest bardzo popularna wśród turystów. Każdy, kto choć raz pozwolił się porwać tajskiej rzece przyjemności, smaków, kolorów i zapachów, tęskni za tym krajem i wraca do niego przy każdej nadarzającej się okazji. Tajlandia jest bowiem niezwykle uzależniającą mieszanką tego, co człowiekowi najbardziej do szczęścia potrzebne. Żeglowanie w Tajlandii ma dodatkowo tę przewagę, że pozwala podróżować poza szlakami tłumnie odwiedzanymi przez turystów. Ponad to pozwala tak zaplanować pory odwiedzania najbardziej popularnych i zarazem najpiękniejszych atrakcji by dotrzeć do nich drogą morską przed albo po porach największego oblężenia.
Rejs Tajlandia Koh Chang odkryje przed nami Tajlandię zupełnie nieznaną, dziewiczą i zaskakującą


Wspaniałym sposobem na doświadczenie różnorodności Tajlandii jest żeglowanie pośród jej wysp.
Poznaj Tajlandię oczami żeglarza
Rozsmakuj się w kuchni tajskiej
2600 km linii brzegowej
Obcuj z dziką przyrodą
Poznaj wyjątkową kulturę

Rejs Koh Chang
Trasa:
Koh Chang – Koh Wai – Koh Rang Marine National Park – Koh Mak – Koh Kut – Koh Chang

PRZYKŁADOWY PLAN:

Dzień 1 Salakphet – Koh Wai

Transfer z Bangkoku, zaprowiantowanie katamaranu, zaokrętowanie i przepłynięcie na Koh Wai.
Po transferze z Bangkoku i zrobieniu po drodze zakupów, zaokrętujemy się na katamaranie i przepłyniemy na pobliską Koh Wai. Tu czeka na nas rajski klimat, drewniane domki, pyszna kuchnia w bardzo przystępnych cenach, idealna linia brzegowa do snorklowania.

Dzień 2  Koh Wai – Koh Rang National Marine Park

Wykorzystamy poranek na Koh Wai, aby pozwiedzać jej samotne plaże. Po lunchu obierzemy kurs na Koh Rang National Marine Park. Krystaliczne wody Koh Rang kryją obfitość ryb i raf koralowych chronionych w Parku Narodowym. Gdy przybędziemy tam w godzinach popołudniowych – będziemy mieli tę przestrzeń niemal wyłącznie dla siebie. Możemy snoorklować bezpośrednio z jachtu, lub wykorzystać ponton. Długa plaża ze śnieżnobiałym piaskiem rozciąga się przez wiele mil z wieloma miejscami na piknik w cieniu palm.

Dzień 3 Koh Rang – Koh Mak

Poranek przeznaczymy na eksplorację Koh Rang i wysepek położonych na zachód.
Na wyspie Koh Mak będziemy mieli okazję uzupełnić zapasy. To płaska, leniwa wyspa, pokryta plantacjami gumy i kokosa. Jest na niej bardzo ograniczony ruch drogowy, co sprzyja wycieczkom rowerowym i spacerom.

Warto zdobyć wzgórze, z którego można podziwiać piękny widok na zatokę i wyspę Koh Kham. Na wyspę Koh Kham przedostaniemy się pontonem, lub płynąc wpław – kto co lubi.

Dzień 4 Koh Mak

Ten dzień spędzimy na kotwicy przy Koh Mak, eksplorując kolejno Koh Mak, Koh Kham i Koh Rayang Noi. Ta ostatnia to prywatna wyspa z niewielkim kameralnym kurortem.

Wschodnie wybrzeże Kom Mak obfituje w ryby oraz jaskinie, zachęcające do eksploracji pontonem lub wpław.

Koh Kham to wyspa z białym piaskiem, wielkimi wulkanicznymi skałami zanurzonymi w błękitnej wodzie i łagodnym zejściem do morza. Jest rzadko odwiedzana przez turystów, gdyż dostępna jest tylko drogą morską. Pomiędzy palmami dającymi cień rozwieszone są huśtawki i ławeczki do leniuchowania. To bardzo rajskie i beztroskie miejsce.

Dzień 5 Koh Mak – Koh Kut

Kolejny przystanek na trasie naszego rejsu mieści się pomiędzy Koh Kut, a Koh Maisi Lek. Znajduje się tam mała, prywatna wysepka, zamieszkała przez mnichów produkujących lokalny miód.

Koh Kut to najmniej rozwinięta z dotychczasowo odwiedzonych wysp. Pomimo, że ma około 130 kilometrów kwadratowych, to jeździ po niej niewiele samochodów. Nie ma też tuk-tuków i taksówek. Sklepiki są niewielkie, a restauracje często prowadzone są przy domostwach. Urzeka trzema wodospadami i małymi rzeczkami. Zakotwiczymy na północnym krańcu wyspy, w zatoce Kapitana Hook’a, gdzie nocą można wypatrywać świetlików. Będziemy mieli okazję kąpać się w naturalnym jeziorku u podnóża wodospadu Klong Yai Kee.
Zatoka oferuje doskonale warunki do snoorklowania – nie tylko zachęca do tego wręcz rajska, piaszczysta plaża, ale przede wszystkim nie sposób przejść obojętnie obok zatopionych pomiędzy wybrzeżem, a wyspą Koh Raet, tajemniczych posągów z dawnej świątyni.
Pokażemy Wam plażę Ao Tapao, na której palmy leniwie pochylają się nad lazurową wodą, a na ich konarach zawieszone są drewniane huśtawki.

Dzień 6 Koh Kut

Udamy się następnie na południe w kierunku Klong Chao, gdzie podziwiać będziemy długą, piaszczystą plażę, której infrastruktura obfituje w kurorty i restauracje – przykładem miejsca utrzymanego w niebanalnej stylistyce jest resort tematyczny Peter Pan.

Udamy się na krótką wycieczkę wzdłuż rzeki, która doprowadzi nas do rajskiego wodospadu Klong Chao. Zażyjemy tu niezapomnianej, orzeźwiającej kąpieli i pozwolimy strumieniom wody masować rozgrzane ramiona. W odległości dłuższego spaceru, lub kursu taksówką znajduje się Restauracja Fisher Man’s Hat, która swoimi specjałami zaspokoi najbardziej wymagające podniebienie. Popołudniu przemieścimy się nieco bardziej na południe, w kierunku zatoki Bang Bao z białym piaskiem i spokojną wodą. Nie możesz przegapić tu najlepszego masażu w Tajlandii – koniecznie odwiedź Beach Nature Resort.

Dzień 7 Południowo-zachodnie plaże Koh Kut

Dziś będziemy eksplorować południowo-zachodnie plaże Koh Kut i przeznaczymy dzień na słodkie lenistwo – czyli mindfulness w pięknych okolicznościach egzotycznej przyrody. Będziemy chłonąć piękno plaż o białych piaskach. Kameralne i dyskretnie ulokowane pośród drzew kurorty nie zaburzą kojącej ciszy. Spragnionym eksplorowania okolicy polecamy odbyć wędrówkę wzdłuż rzeki i odwiedzić tutejszy monastyr i pływająca wioskę. Poza tym będzie czas by popływać lub powiosłować wzdłuż rajskiego brzegu wyspy. Późnym popołudniem powrócimy na kotwicowisko w zatoce Bang Bao. Tu polecamy zjeść kolację w Beach Nature Resort, lub jeśli będziecie ciekawi bardziej tradycyjnej i lokalnej odsłony kuchni tajskiej, to warto udać się do Ao Yai, by skosztować tamtejszych owoców morza, serwowanych wzdłuż drewnianego molo.

Dzień 8 Północ Koh Kut

Jeśli pogoda będzie sprzyjająca popłyniemy na północ Koh Kut. Wschodnie wybrzeże, które będziemy odkrywać należy do niezamieszkałych i dzikich – znajdziemy tu tylko dwie tradycyjne wioski rybackie skryte w zatoczkach. Następnie powrócimy na kotwicowisko do Koh Mak.

Dzień 9 Koh Lao, Koh Ngam, Koh Maisi Lek, Koh Maisi Yai, Koh Bai Dang

Dziś będziemy eksplorować pobliskie małe wyspy, a wśród nich Koh Lao, Koh Ngam, Koh Maisi Lek, Koh Maisi Yai i Koh Bai Dang. Będzie to większe wyzwanie żeglarskie niż dotychczas, a ponieważ na wyspach nie ma zaplecza turystycznego i typowych udogodnień dostarczy nam bardziej intensywnych wrażeń zanurzenia się w bezmiar natury. Jest to doskonałe miejsce na łowienie ryb np. groupera  czyli granika wielkiego, który zachwyca smakiem i delikatnością. Będzie też oczywiście okazja by wysiąść na dziewiczy ląd.

Dzień 10 Zachodni brzeg Koh Chang

Zachodni brzeg Koh Chang jest bardziej cywilizowany, zaludniony i ma bogatszą infrastrukturę turystyczną. Będzie to miła, zapewniająca nowe atrakcje, odmiana po czasie wyciszenia.
Zatrzymamy się, jeśli zechcecie, w Bang Bao na lunch lub polowanie na pamiątki. Dotrzemy także do Chai Chet, niedaleko Klong Prao. Chai Chet położone jest w pobliżu rozlewiska, które otoczone jest wieloma restauracjami i hotelami. Wyglądają one niezwykle malowniczo, szczególnie po zmroku, gdy ich światła odbijają się i migoczą w tafli wody. Będziemy mieli niepowtarzalną sposobność, by udać się w górę rzeki i zdobyć kolejny rajski wodospad. A na zakończenie dnia pełnego wrażeń, popijając koktajl z mango, naszym oczom ukaże się jeden z piękniejszych zachodów słońca.

Dzień 11 Powrót do Salakphet

To dzień wieńczący naszą niezapomnianą przygodę. Wracamy do bazy Salakphet