Przejdź do treści

kuba
___

DLACZEGO KUBA

Żeglowanie na Kubie polega na eksplorowaniu wysp i wysepek położonych na południe od Kuby. Warto ja odwiedzić zanim straci swój aktualny, wyjątkowy klimat!
Rejs po Kubie jest wymarzoną formą relaksu nie tylko dzięki rajskim plażom, które oblewa turkusowa, krystalicznie czysta woda Morza Karaibskiego. Niepowtarzalnej atmosfery Waszym wakacjom przydadzą uśmiechnięci ludzie oraz wszechobecne, gorące, latynoskie rytmy. Kurs salsy, kąpiele słoneczne i snorkelowanie, tutejsze cygara i rum oraz złowione przez nas ryby sprawią, że będzie to wspaniała, niezapomniana przygoda.
Nie wyobrażamy sobie jednak być na Kubie i nie spędzić kilku dni w Hawanie i okolicach więc proponujemy Wam najpierw pozwiedzać Kubę, potem popłynąć w rejs i na koniec jeszcze raz poeksplorować interior wyspy z przewodnikiem. W zwiedzaniu Kuby przewodnikiem będzie nam Maciej Lopez – pół-Kubańczyk, pół-Polak mieszkający na stałe na Kubie.


Najlepszym sposobem na doświadczenie różnorodności Kuby jest żeglowanie.

Kuba – wyspa jak wulkan gorąca

1500 przybrzeżnych wysp

Raj dla miłośników sportów wodnych

Wyjątkowy koloryt lokalny

3700 km linii brzegowej

Trasa: Cienfuegos – Guano del Este  – Cayo Largo del Sur – Canal de Rosario – Cayo Cantiles – Cayo Rico – Cayo Largo del Sur – Cayo Sal  – Trinidad – Cienfuegos


Doradzamy jak dobrać daty rejsu do dogodnych cenowo i czasowo lotów na Kubę. Istnieje możliwość przylotu wcześniej i zastania dłużej po rejsie. Podany plan jest więc orientacyjny i może zostać dopasowany do Waszych potrzeb. Pomagamy w zorganizowaniu pobytu na lądzie.

PRZYKŁADOWY PLAN:

Dzień 1 – przylot na Kubę, transfer do Hawany, zameldowanie w apartamentach

Dzień 2 – zwiedzanie Hawany [Hotel Nacional, Dworzec Główny, Camara Oscura – widok na Hawanę z 35 metrowej wieży]. 

Dzień 3 – przejazd do Cienfuegos; po drodze zwiedzanie Zatoki świń, nocleg w Cienfuegos

Dzień 4 – od rana zwiedzanie Cienfuegos oraz zaprowiantowanie jachtu czyli zakupy, około 15:00 zaokrętowanie na jachcie

Dzień 5 – 15 – zwiedzanie kolejnych wysp i zatok:

Cienfuegos

Cienfuegos –  Guano del Este jest tu latarnia morska z niesamowitym widokiem, jednookim psem i zaprzyjaźnionymi lokalnymi latarnikami, którzy cieszą się z każdego prezentu 😉

Cayo Largo del Sur

Niewielka wyspa Cayo Largo znajduje się około 50 mil na południe od wybrzeży Kuby i jest częścią archipelagu Canarreos. Jest to największa wyspa archipelagu.
Dawniej, jak donosi historia, była piracką bazą. Pod koniec XX wieku przeistoczyła się w egzotyczny kurort i stała się z czasem emblematem kubańskich atrakcji turystycznych. Na Cayo Largo del Sur nie znajdziemy kolonialnych zabytków. jest tu za to mnóstwo pięknych plaż z naturalnymi basenami. Krystalicznie czysta i jasnoniebieska woda zapewnia idealne  warunki do snorklowania.
Warto zobaczyć rafy Los Balenatos oraz odwiedzić farmę żółwi.  Wycieczka pontonem na Cayo Iguana natomiast zapewni możliwość podziwiania iguan w ich naturalnym środowisku. Noc spędzimy przy Playa Sirena, a wieczór w lokalnej, sympatycznej knajpce. Niewykluczone, że wieczór zakończymy dyskoteką 🙂

Canal de Rosario,

Nastepnym punktem na naszej mapie będzie Canal de Rosario, gdzie zacumujemy jachtem na Playa Rosario, miejscu pełnym palm kokosowych, drzew piniowych. Turkusowe wody i piękne rafy wręcz zapraszają do nurkowania. Tu poznamy legendę o małym, poczciwym aligatorze. Historię zapewne usłyszymy od lokalesów, gdyż chętnie nią raczą przyjezdnych.

Cayo Cantiles

Na Cayo Cantiles z kolei spotkamy ciekawskie małpy, iguany i tzw. Hutias,  gryzonie podobne do nutrii. Będzie również możliwość kupienia homarów od lokalnych rybaków.
Przy dobrej pogodzie i ambitnej załodze dopłyniemy do Cayo Campo, a na Cayo Rico odwiedzimy piękną plażę z klimatyczną knajpą.

Cayo del Dios

Na Cayo del Dios będziemy podziwiać piękne, kolorowe ryby i muszle. Noc spędzimy przy latarni Guano del Este. Wejście na latarnię jest oficjalnie zabronione dla turystów, jednak butelka rumu czasami otwiera jej wrota.

Cienfuegos

Cienfuegos określane jest jako „Kubański Paryż”. To niezwykle urokliwe miasto oraz jedna z ważniejszych jachtowych baz czarterowych na Kubie. W mieście znajdziemy sporo zabytków wpisanych na listę światowego dziedzictwo UNESCO, dlatego mówi się o nim, że to perła Karaibów. Zabudowa miasta słynie z odrestaurowanej architektury kolonialnej. Najpiękniejsze atrakcje miasta to plac z katedrą, teatrem i łukiem triumfalnym przy Parque Jose Marti. W Cienfuegos warto wybrać się na spacer bulwarem del Prado, który jest najdłuższy na Kubie, i zjeść kolację w Palacio de Valle. 30 km od Cienfuegos znajduje się park naturalny El Topes de Collantes, w którym można podziwiać bajeczny wodospad El Nicho.

Dzień 15 – wyokrętowanie, dla chętnych powrót do Havany i zakwaterowanie w hotelu. Możliwe kontynuowanie zwiedzania: wycieczka do Doliny Viñales* – historyczny region uprawy tytoniu wpisany na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO. Wieczorem kurs tańca dla chętnych.

lub druga opcja to:

Dzień 15 – wyokrętowanie i transport do Trinidadu – po drodze zwiedzanie wodospadu El Nicho, popołudniu zwiedzanie Trinidadu

Serdecznie polecamy spędzić jeszcze jeden dzień w Trinidadzie. Daje to czas na imprezę w Casa de Musica oraz możliwość niezapomnianej wycieczki na koniach. Droga tu wiedzie przez malownicze pastwiska i wsie do pięknego wodospadu.

Dzkeń 16 – poranny transfer do Havany i wylot do kraju

* dla osób planujących dłuższy pobyt stacjonarny na Kubie możliwa wycieczka do Las Terrazas – rezerwat z pięknymi wodospadami, jeziorami i rzeką San Juan; plantacja kawy; zwiedzanie farmy El Brujito – dom Polo Montañez