Przejdź do treściRejs Istria i Zatoka Kvarnerska – co warto zobaczyć?

Trasa: Pula  Mali Losinj  Ist  Rab  Krk  Cres  Pula

Warto zobaczyć

Pula

Pula to miasto położone na południowym skraju półwyspu Istria. Jest pełne kontrastu – wiele tu zabytkowych perełek, uroczych zatoczek, które wtapiają się w tkankę miejską obok industrialnych zabudowań portowych. Oprócz różnorodności, Pula dostarczy Wam także kulturalnych atrakcji – to tu m.in. odbywa się znany Pula Film Festival.
Jeśli lubicie zwiedzać, to warto do Puli dotrzeć trochę wcześniej i przedłużyć sobie wakacje o kilka dni pobytu stacjonarnego, przed lub po rejsie. Jeśli natomiast jesteście admiratorami plażowania, to zaspokoicie tu także swój głód kąpieli słonecznych i morskich – w niedalekiej odległości od centrum znajdziecie bowiem liczne, urokliwe i ustronne zatoczki. Szczególnie polecamy niesamowity Przylądek Kamenjak.

Niezależnie czy jesteście koneserami zabytków czy nie, jest tu parę punktów must see do odwiedzenia. Przede wszystkim skierujcie swe kroki do Amfiteatru .Jest to najbardziej rozpoznawalna atrakcja regionu. Powstała ok. I wieku i mógł pomieścić aż 20 tyś widzów. Zapewne znajdziecie tu wiele podobieństw z siostrzanym, rzymskim Koloseum.

Z tego samego okresu co amfiteatr pochodzi Forum, które jest usytuowane w centralnym miejscu starówki. Jeśli tu zawitacie, będziecie mgli podziwiać budynek ratusza i przepiękną świątynię Augusta. Będąc na starówce nie przegapcie bogatego w ornamenty Łuku Sergiusza.
W Puli znajdą nie lada gratkę miłośnicy historii nam bliższej. W trakcie I wojny światowej powstała tu bowiem Zerostrasse – sieć tuneli. Tunele miały pełnić rolę schronów dla cywilów. W czasie II wojny rozbudowano je do tego stopnia, że stanowiły azyl dla 50 tyś osób. Aktualnie dla zwiedzających udostępniono 400 m tuneli.

Mali Losinj

Mali Losinj leży w zatoce Augusti i jest największym miastem wyspiarskim na morzu Adriatyckim. Na co dzień miasto tętni życiem – zarówno nocnym jak i kulturalnym. Oprócz rozbudowanej infrastruktury i tradycji marynistycznej, znajdziecie tu liczne zabytki, przepiękne plaże, a wszystko to w towarzystwie bujnej roślinności. Warto zobaczyć arystokratyczne wille austriackie. Ciekawostkę stanowi także pachnący ogród na wyspie, w którym rośnie wiele rozmaitych ziół leczniczych. Ci spośród Was, którzy lubują się w architekturze sakralnej, docenią zapewne kościół świętego Marcina (z 1450 roku) oraz Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny – Annunziata.
Mali Lisnij słynie ponad to z kolonii delfinów – liczymy, że uda nam się je zaobserwować.

Ist

Kolejnym etapem naszej żeglarskiej przygody jest niewielka wyspa Ist, o kształcie przypominającym motyla. Wizyta na niej pozwoli Wam zanurzyć się z bujnej, dziewiczej  przyrodzie i odpocząć od zgiełku miast, które odwiedziliśmy w pierwszej kolejności. Czas nasycić się ciszą i spokojem. Podczas naszego pobytu nacieszymy oczy krajobrazem zdominowanym przez winnice i gaje oliwne. Musicie wiedzieć, że wyspa przyciąga turystów także ofertą gastronomiczną – znajdziemy tu liczne restauracje, które serwują dania ze świeżo złowionych ryb, krabów oraz szczycące się wspaniałymi, domowymi winami i serami. Warto o tym pamiętać 😊

Rab

Pożeglujemy na wyspę Rab i zawiniemy do portu miasta o tej samej nazwie. Początki jego istnienia sięgają aż starożytności, a w tkance miasta znajdziemy ślady różnych etapów jego historii. Położone jest na wąskim półwyspie. Górują nad nim wieże kościołów, a liczne stare budynki z kamienia usytuowane na klifie sprawiają, że miasto prezentuje się niezwykle uroczo. Koniecznie udajcie się na północną część murów miejskich. Będziecie mogli z nich podziwiać niezwykłą panoramę miasta i zatoki.

Krk

Jest największą z wysp położonych na Adriatyku. Łączy ją z lądem most łukowy ale mimo ułatwionej komunikacji nie spotkamy tu tłumów turystów, bo ci masowo oblegają Dalmację.
Pewnie dlatego nietrudno odnaleźć tu enklawy spokoju i ciszy.
Odwiedzając stolicę wyspy – miasto Krk obierzcie sobie na cel, otoczony murami miejskimi, główny punkt miasteczka – Vela Placa – plac pełen kafejek i kameralnych knajpek. Przespacerujcie się koniecznie wąskimi, urokliwymi uliczkami. Zajrzyjcie także na promenadę Kamplin  i zwróćcie uwagę na twierdzę Kastel, w której organizowane są liczne wydarzenia kulturalne i koncerty. Nie przeoczcie położonej koło przystani romańskiej bazyliki św. Kvirina. Jeśli nie będziecie mieli ochoty na eksplorację miejskich zabytków to alternatyw jest sporo.
W bliskim sąsiedztwie na odkrycie czekają bardziej ciche miejscowości jak Vrbnik, Malinska, Nijvice i Bašk

Cres

Drugą co do wielkości wyspą na morzu Adriatyckim jest położona w bliskim sąsiedztwie do Krk, Cres. Jeżeli preferujecie spokojne miejsca sprzyjające wyciszeniu lub interesujecie się przyrodą, to wyspa przypadnie Wam do gustu. Szczególnie warto zobaczyć słodkowodne jeziorko Vransko, położone kilkanaście metrów pod poziomem morza. Ciekawostką jest fakt, że wyspa jest siedliskiem dużej populacji sępa płowego oraz ostoją dla kilku odmian roślin endemicznych.