Przejdź do treści
Rejs one-way Santorini – Ateny

Rejs one-way Santorini – Ateny – co warto zobaczyć?

Trasa: Santorini > Amorgos > Ios > Delos > Mykonos > Syros > Kithnos > Ateny [Lavrion]

Santorini

Nasz rejs rozpoczniemy od malowniczej wyspy Santorini, znajdującej się na Cykladach. Stolicą Santorini jest Fira, miasto położone na wysokim klifie, z którego rozciąga się zapierający dech w piersiach krajobraz. Jej charakterystyczną cechą są białe budynki, zbudowane w niewielkich odległościach na zboczach. Niezwykły kształt wyspy, strome brzegi i urwiska, są efektem ogromnej erupcji wulkanu, która miała miejsce prawdopodobnie w XVII w p.n.e. Na Santorini nie brakuje plaż, których piasek, z racji swojego wulkanicznego pochodzenia, może mieć zarówno kolor biały, czerwony lub czarny.

Ta położona na wulkanie w obszarze Morza Egejskiego wyspa uznawana jest za jedno z najpiękniejszych miejsc na świecie. Odwiedzając Santorini  obowiązkowo na naszej mapie podróży powinna znaleźć się miejscowość Oia, w której można obserwować jeden z najpiękniejszych zachodów słońca na ziemi. Warto też udać się do Imerovigli, miasta położonego na samym brzegu klifu, z którego rozciąga się panorama na morze. Będąc na wyspie warto wybrać się do muzeum, aby zobaczyć wytwory kultury minojskiej i zapoznać się z prehistoryczną cywilizacją, która panowała na wyspie przed wybuchem wulkanu.

Dla amatorów beztroskiego wylegiwania się proponujemy, położoną u podnóża ogromnej skały Mesa Vouno, plażę Perissa. Jest to jedna z najdłuższych i najbardziej znanych plaż na wyspie z charakterystycznym piaskiem z czarnej lawy. Na długiej promenadzie odnajdziesz wiele barów, restauracji i małych sklepików. Aby przekonać się jak smakuje Santorini należy spróbować produkowanego od tysiącleci na wyspie wina, którego unikatowy smak zawdzięczamy tamtejszym winoroślom uprawianym na wulkanicznej, bogatej w minerały glebie.

Amorgos

Następnie dotrzemy do brzegów Amorgos, zwanej „wyspą wielkiego błękitu”. Na jej szczytach znajduje się kilkanaście nadzwyczajnych klasztorów np. Panagia Chosoviotissa oraz monastyrów. Dzięki temu, że turystyka na wyspie rozwinęła się stosunkowo niedawno, zachowała ona wiele swych walorów i pozostaje wciąż w dużej części dziewicza. Amorgos słynie z tkackiej tradycji, więc na wyspie tworzone się piękne hafty

Ios

Następnie zacumujemy u wybrzeży Ios. Ze względu na to, że na wyspie znajdują się jedynie niewielkie, cykladzkie miasteczka, panuje tu błogi spokój. Nad wyspą króluje wzgórze, którego widok jest szczególnie ciekawy po zmroku, kiedy w oknach okolicznych domów zapalają się światła. Nieopodal portu znajdują się miejsca gwarantujące zabawę do rana, co sprawia, że w sezonie wyspa zmienia się nie do poznania.

To co warto zobaczyć będąc na Ios, to przede wszystkim port, należący do jednych z najbardziej urokliwych na całym Morzu Egejskim. Najpiękniejsze, bezludne, piaszczyste plaże znajdują się na południu i na wschodzie wyspy. Są one niedostępne z lądu, co tłumaczy obecność wielu przystani kajakarskich w okolicy. Udając się w głąb lądu przekonamy się jak wygląda codzienność na greckiej wyspie. Nie ma tu bowiem większych wygód, czy rozbudowanej komunikacji miejskiej. Znajdziemy natomiast oczywiście pensjonaty, małe hoteliki, czy nowsze osiedla domków, wszystko to jednak nie odznacza się nazbyt nowoczesnością. Nie jest też zanadto komercyjne.

Delos

Dla pasjonatów starożytnej kultury i architektury niebywałą atrakcją będzie wyspa Delos, na której znajduje się stanowisko archeologiczne, będące imponującą pozostałością po czasach antycznych. Jest ono unikatowe na skalę światową – nie ma bowiem wyspy, gdzie znalazłoby się więcej śladów antycznej cywilizacji. Bogactwo wyspy zostało uhonorowane wpisem na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Mykonos

Mykonos (Chora) to stolica i największa miejscowość wyspy Mykonos. Położona jest na zachodnim wybrzeżu. Jej architektura to typowe cykladzkie zabudowy, uliczki przypominające labirynt, a także kościoły zwieńczone błękitnymi lub czerwonymi kopułami. Całość uzupełnia roślinność, zasadzona w donicach lub bezpośrednio przy ścianach budynków. W stolicy wyspy nie ma zabytków, ale jest kilka miejsc, które warto zobaczyć. Na uwagę zasługują słynne wiatraki, zbudowane na wzgórzu, które od portu dzieli kilka minut drogi. Tuż obok znajduje się część nazwana Little Venice, uznawana za najładniejsze miejsce w stolicy. Cechą charakterystyczną tej malowniczej okolicy są domy z kolorowymi gankami, zbudowane tuż przy morzu, o które rozbijają się fale.


Warto zobaczyć również kościół Panagia Paraportiani, który swoją nietypową bryłę zawdzięcza połączeniu na przestrzeni lat pięciu świątyń – Agios Efstathios, Agios Anargyros, Agios Sozon i Agia Anastasia. Na szczycie tych czterech kościołów znajduje się kościół Marii Panny, który wygląda jak kopuła. Na Mykonos spotkać można pelikany, a przybycie pierwszego ptaka z tego gatunku owiane jest legendą. Fantastyczny widok na miasto rozpościera się z okolicy Mylos tou Boni, muzeum historii lokalnej, znajdującego się w jednym z wiatraków. Miłośnicy muzeów mogą wybrać się również do Muzeum Archeologicznego, które znajduje się pomiędzy starym i nowym portem. Zgromadzono w nim przede wszystkim rzeźby i ceramikę pochodzące z wysp Delos i Rineja. Ponadto na Mykonos znajduje się muzeum żeglarskie i muzeum folkloru z ikonami, meblami i instrumentami ludowymi.

Syros

Będąc na Syros warto zobaczyć miasto Ermoupolis, nad którym dominują dwa wzgórza. Na wschodnim o nazwie Wrondado, znajduje się dzielnica prawosławna, a na jego szczycie stoi ortodoksyjny grecki kościół Anastasis (Zmartwychwstania) wybudowany w 1821 r. Na zachodnim wzgórzu o nazwie Ano Siros, znajduje się dzielnica katolicka, a na jego szczycie klasztor Ajos Jeorjos (Św. Jerzego) ufundowany w roku 1535 przez króla Francji Ludwika XIII. W dolnej części miasta zobaczymy wiele pięknych budynków z czasów, kiedy miasto było głównym portem w Grecji. Znajdziemy tu również teatr Apollo, będący kopią mediolańskiej La Scali, w którym odbywają się liczne przedstawienia, również w ramach festiwali organizowanych na wyspie .

Kythons

Kyhtons jest wprost idealnym miejscem, aby zatrzymać się na chwilę. Zachwyca swoim naturalnym pięknem, zniewalającym krajobrazem oraz obietnicą ustronnego i cichego wypoczynku, która przyciąga wielu uczestników naszych żeglarskich wypraw. Tutejszy krajobraz i plaże nie są zdominowane przez komercyjną infrastrukturę turystyczną, co stanowi o wyjątkowości tego miejsca. Warto udać się w kierunku stolicy, która funkcjonuje pod dwiema nazwami, typową dla Cyklad Chora, lub miejscową nazwą Messaria. Można tu zobaczyć nietypowe, jak na to miejsce dzieła street artu.

W centralnej części Kythons położona jest niewielka osada Dryopida, która intryguje i zachwyca jednocześnie. Miejscowa architektura to wyraz tutejszych tradycji i indywidualnego podejścia do typowych dla Cyklad rozwiązań w budownictwie. Będąc w miasteczku warto udać się do Muzeum Bizantyjskiego w kościele św. Jerzego i Muzeum Folkloru.

Ateny

Ateny są kolebką cywilizacji europejskiej. Miasto zachwyca i zadziwia zarazem wielością swoich obliczy. Tu startuje nasz rejs, więc warto rozważyć przyjazd z kilkudniowym wyprzedzeniem by zwiedzić jego najciekawsze zakątki. Chętnie podpowiemy, których nie można przegapić, a także pomożemy w zorganizowaniu noclegu i zaplanowaniu transferu z ateńskiego lotniska.

Akropol – niezaprzeczalny gwóźdź programu! To tu, po wdrapaniu się na wapienne skały górujące nad stolicą Grecji, usłyszysz wyraźnie niesamowite echo historii dawnej. Przekrocz Propyleje, główną bramę i przenieś się w czasie o 2500 lat. Naciesz oczy widokiem górującego na otoczeniem Partenonu, Erechtejonu. Z tej perspektywy ujrzysz również oddalony Aeropag i Antyczną Agorę. Popuść wodze fantazji odwiedzając Teatr Dionizosa oraz Odeon Heroda i poczuj się niczym na widowni pierwszych tragedii antycznych, lub corocznych, upojnych dionizjów.

Stąd udasz się na podnóże północnego zbocza Akropolu. Kto wie? Może spacerując pośród pozostałości dawnej agory, poczujesz gdzieś w zakamarkach wyobraźni rytm tętniącego niegdyś serca miasta. To tu rozbrzmiewały niegdyś liczne dysputy polityczne, a wszędobylski gwar towarzyszył wymianom handlowym i zgromadzeniom mieszkańców.

Jeśli należysz do osób lubiących dynamikę miejską, właściwą dla kawiarenek i licznych kramików, koniecznie udaj się do Monastriaki. Odnajdziesz tu liczne restauracyjki i stragany oferujące świeże owoce oraz tłumy lokalsów. Jeśli jesteś poszukiwaczem niebanalnych pamiątek to przyjdź tu w niedziele. Wtedy, wzdłuż ulic, swoje stoiska rozkładają handlarze staroci i rozmaitości, jakże innych od typowych suwenirów, najczęściej wyprodukowanych na masową skalę. Będąc w dzielnicy Monastriaki warto skierować swe kroki do Biblioteki Hadriana.

Podobnie tętniącym życiem i gwarnym miejscem jest stare miasto – Plaka. Tu, pośród wąskich, malowniczych uliczek, usianych tawernami i sklepikami z pamiątkami znajdziesz się w rwącej rzece innych turystów. Powód? Ateńczycy chętniej odwiedzają Monastriaki niż Plakę.

Warto zabłądzić podczas pobytu w Atenach! I dotrzeć do dzielnicy Anafiotika, położonej pomiędzy Rzymską Agorą a Plaką. Poczujesz się tu jak w błękitnym mieście Maroko – Szafszawam, albo jak na Santorini 🙂

Osobom, które chciałyby przedłużyć sobie wakacje o pobyt stacjonarny przed lub po rejsie Santorini – Ateny chętnie pomożemy znaleźć atrakcyjny nocleg.