Przejdź do treści

Sporady to nazwa archipelagu, który znajduje się w północno-zachodniej części Morza Egejskiego. Do ich największych wysp należą Skiathos, Skopelos i Skyros. Sporady to przede wszystkim czysta i ciepła woda zachęcająca do kąpieli i relaksu. To także liczne, wspaniałe, piaszczyste plaże oraz bujna i egzotyczna reofilność, która porasta nawet skaliste wyspy.

Archipelag Sporady – co warto zobaczyć?

Trasa: Wolos – Zatoka Pagasyjka – Skiatos – Skopelos – Alonisos – Kyra Panagia – Skantzoura – Skyros

Rejs rozpoczyna się na w Wolos lub na wyspie Skiatos.

Zatoka Pagasyjka

Zaczynamy naszą żeglarską przygodę w Zatoce Pagasyjkiej. Ta położona w Magnezji, zatoka o kształcie okręgu jest dobrze osłonięta od otwartego morza – z Morzem Egejskim łączy ją szeroki na zaledwie 4 metry przesmyk.
Jej sercem jest miejscowość Wolos, które jest uznawane za jedno z piękniejszych miast Grecji. Miano to zawdzięcza wiekowej tradycji, dostojeństwu znajdującym odbicie w architekturze. Spacerując po starym mieście będziecie mogli podziwiać liczne rezydencje, piękne kościoły i obiekty przemysłowe z początku XX wieku.

Nie można przegapić uroków tutejszego wybrzeża. Jest wyjątkowe za sprawą malowniczych, małych restauracyjek oraz słynnych tsipouradika, czyli knajpek, w których serwuje się tsipouro – tradycyjny, lokalny destylat z wina. Warto skosztować tego trunku w towarzystwie wybornych owoców morza.

Zacumujemy w jednej z dwóch marin. W Agia Kyriaki, która znajduje się po wschodniej stronie ujścia Zatoki Pagasyjskiej – marina jest jednak słabo osłonięta od morza, więc o ile pogoda na to pozwoli, spędzimy tu noc .
Z kolei Marina Achilleio daje nam gwarancję spokojnego pobytu niezależnie od pogody – jest bowiem położona tuż za wylotem z zatoki, po zachodniej stronie, w głębokiej, dobrze osłoniętej zatoczce.

Po drodze zażyjemy orzeźwiającej kąpieli przy wysepce Pitos/Pitou lub w zatoce po jej zachodniej stronie.

Skiatos

Wyspa Skiatos to alternatywny punkt startowy rejsu na Sporady. Ta położona w zachodniej części Morza Egejskiego wyspa należy do archipelagu Sporadów Północnych. Ma typowo grecki charakter, jej piaszczyste plaże, białe budynki z niebieskimi okiennicami, magiczne zakątki zachęcają do przestawienia się na typowo gracką, beztroską dynamikę.

Skopelos

Kolejnym etapem naszego rejsu jest wyspa Skopelos, która stanowiła tło dla słynnego musicalu Mamma Mia!. Mimo to wyspa nie zatraciła swojego kameralnego charakteru i nie przeistoczyła się w komercyjną, wypełnioną turystami destynację. Panuje tu spokój, a czas toczy się leniwie. Ciekawostką jest to, że znajduje się tu rekordowa liczba obiektów sakralnych – łącznie jest ich tu 350.
Kotwicowisk na nocny postój do wyboru mamy tutaj kilka: Panormos, Neo Klima, Loutraki, a także Agnontas oferują się by udzielić żeglarzom schronienia – dokonamy wyboru w zależności od obranej trasy i pogody.

Alonisos

W kolejnym dniu ustawimy azymut na Alonisos. To trzecia co do wielkości wyspa Sporadów. Opanowała ją wszędobylska, bujna roślinność, która wraz z dziewiczymi plażami tworzy iście rajskie wrażenie. W latach dziewięćdziesiątych powstał tu pierwszy park morski, a jego istnieniu zawdzięczamy równie bogatą faunę.
Zatrzymamy się w jednym z trzech portów: Patitiri, Votsi lub Steni Vala. Jeśli pogoda pozwoli i zawitamy do Patitiri – warto byśmy skierowali swoje kroki do jednej z portowych tawern. Zainteresowanych historią zachęcamy by odwiedzili mieszczące się w porcie Muzeum Morskie.
Między Steni Vala, a Patitiri jest kilka malowniczych zatoczek– zatrzymamy się w jednej z nich na kąpiel.

Peristera

Odwiedzimy także wyspę Peristera, która leży na terenie parku morskiego Alonnisos. Wyspa ukoi nas spokojem i panującą tu ciszą. Warto zaserwować sobie istną ucztę dla zmysłów i zażyć kąpieli podczas zachodu słońca.
 Noc spędzimy albo na południowym krańcu wyspy, gdzie na eksploracje czeka malownicza zatoka osłonięta od meltemi, albo na zachodnim brzegu, w zatoczce z wrakiem statku – idealnej na kąpiel i snurkowanie.

Kyra Panagia

Wyspa Kyra Panagia składa nam obietnice jeszcze głębszego wyciszenia i obcowania z dziką, nieskalaną masową turystyką przyroda. Dwie zatoki usytuowanie po przeciwległych krańcach wyspy mogą stać się naszym schronieniem na nadchodzącą noc. Na północno-wschodnim brzegu na naszą wizytę czeka zatoka Planitis – tu raczej nie będziemy mieli zasięgu, za to unikniemy wszelkich rozpraszaczy i będziemy rozkoszować się beztroskim nic nierobieniem. Zatoka Agios Petros usytuowana na południowym zachodzie posiada wiele odnóg i z dużym prawdopodobieństwem zapewni nam objęcie jednej z nich na wyłączność.

Płynąc na północny- wschód dotrzemy do maleńkiej wysepki Gioura, z opuszczoną osadą która jest najmniejszym okręgiem miejskim w Grecji. Jeśli pozwolą na to warunki pogodowe zacumujemy w zatoce na południowym krańcu.

Skantzoura

Skantzoura to niewielka wyspa o powierzchni 8 km2 należąca do archipelagu Sporady. Już z daleka rozpoznacie jej brzegi, które przykują Waszą uwagę białym marmurowym wybrzeżem. Zakotwiczymy przy jednej z dwóch zatok usytuowanych na zachodzie. Wyspę porastają krzewy oraz niewysoki las cedrowy i gaje oliwne. Skantzoura była niegdyś wyspą klasztorną. Udamy się na 20 minutowy spacer pod górę by podziwiać opuszczony klasztor Evangelistria. Może w jego trakcie uda nam się zaobserwować występujące tu rzadkie gatunki ptaków, takie jak mewa Audouina i sokół Eleonory.

Zabudowania klasztoru są warte odwiedzenia – znajduje się tu stary kościół, otoczony budynkami gospodarczymi, magazynowymi i stajniami. Tuż za nimi znajdują się malownicze tarasy, które dawniej były winnicami. W niedalekim sąsiedztwie napotkamy ruiny jeszcze starszego klasztoru, który został wybudowany jako pierwszy.

Skyros

Skyros jest najmniej komercyjną i jednocześnie niebywale urokliwą wyspą. Przez to, że pozostaje w oddaleniu od masowej turystyki, zachowała swój wyjątkowy charakter i tradycje.
Odwiedzając ją przede wszystkim warto udać się do stolicy – Chory. Jest to niezwykle malownicze miasto. Swój urok zawdzięcza przede wszystkim położeniu na zboczu, z którego rozpościera się wspaniały widok na morze Egejskie.
Przejdziemy się wąskimi uliczkami, napijemy się kawy w jednej z tradycyjnych kafejek. Odkryjemy także średniowieczny zamek, który góruje nad miastem i nad wyspą. Do Chory z łatwością dostaniemy się autobusem który kursuje z mariny Linaria, w której się zatrzymamy.
Zażyjemy też orzeźwiającej kąpieli w okolicznych zatoczkach – albo w okolicy plaży Rennes albo nieopodal wysepki Sarakino.