Przejdź do treści
Rejs one-way Ateny - Santorini

Rejs one-way Ateny – Santorini rozpoczniemy się w Atenach i skończymy po 7 dniach w sobotę rano na Santorini. Podczas rejsu odwiedzimy wiele pięknych wysp, będziemy zażywać kąpieli słonecznych i morskich, nurkować i leniuchować. Znajdziemy czas na długie spacery po uroczych miasteczkach, zwiedzanie i gotowanie pysznych dań z lokalnych, świeżych greckich składników.

Rejs one-way Ateny – Santorini – co warto zobaczyć?

Trasa: Ateny > Epidavros > Poros > Hydra > Milos > Santorini

Ateny

Ateny są kolebką cywilizacji europejskiej. Miasto zachwyca i zadziwia zarazem wielością swoich obliczy. Tu startuje nasz rejs, więc warto rozważyć przyjazd z kilkudniowym wyprzedzeniem by zwiedzić jego najciekawsze zakątki. Chętnie podpowiemy, których nie można przegapić, a także pomożemy w zorganizowaniu noclegu i zaplanowaniu transferu z ateńskiego lotniska.

Akropol

Akropol – niezaprzeczalny gwóźdź programu! To tu, po wdrapaniu się na wapienne skały górujące nad stolicą Grecji, usłyszysz wyraźnie niesamowite echo historii dawnej. Przekrocz Propyleje, główną bramę i przenieś się w czasie o 2500 lat. Naciesz oczy widokiem górującego na otoczeniem Partenonu, Erechtejonu. Z tej perspektywy ujrzysz również oddalony Aeropag i Antyczną Agorę. Popuść wodze fantazji odwiedzając Teatr Dionizosa oraz Odeon Heroda. Poczuj się niczym na widowni pierwszych tragedii antycznych, bądź jak uczestnik corocznych, upojnych dionizjów.
Stąd udasz się na podnóże północnego zbocza Akropolu. Kto wie? Może spacerując pośród pozostałości dawnych agor poczujesz gdzieś w zakamarkach wyobraźni rytm tętniącego niegdyś serca miasta. To tu rozbrzmiewały niegdyś liczne dysputy polityczne, a  wszędobylski gwar towarzyszył wymianom handlowym i zgromadzeniom mieszkańców.

Jeśli należysz do osób lubiących dynamikę miejską właściwą dla kawiarenek i licznych kramików koniecznie udaj się do Monastriaki. Odnajdziesz tu liczne restauracyjki i stragany oferujące świeże owoce oraz tłumy lokalesów. Jeśli jesteś poszukiwaczem niebanalnych pamiątek to przyjdź tu w niedziele. Wtedy, wzdłuż ulic swoje stoiska rozkładają handlarze staroci i rozmaitości, jakże innych od typowych suwenirów, najczęściej wyprodukowanych na masową skalę. Będąc w dzielnicy Monastriaki warto skierować swe kroki do Biblioteki Hadriana.

Podobnie tętniącym życiem i gwarnym miejscem jest stare miasto – Plaka. Tu pośród wąskich, malowniczych uliczek, usianych tawernami i sklepikami z pamiątkami znajdziesz się w rwącej rzece innych turystów. Powód? Ateńczycy chętniej odwiedzają Monastriaki niż Plakę.

Warto zabłądzić podczas pobytu w Atenach! I dotrzeć do dzielnicy Anafiotika, położonej pomiędzy Rzymską Agorą a Plaką. Poczujesz się tu jak w błękitnym mieście Maroko – Szafszawam, albo jak na Santorini 🙂

Epidavros

Epidauros to starożytne greckie miasto położone nad Zatoką Sarońską, w Argolidzie na Peloponezie. Warto wiedzieć, że od VI wieku p.n.e. do IV wieku n.e. istniało tu najsłynniejsze sanktuarium Asklepiosa, boga sztuki lekarskiej – Asklepiejon. Było to swoiste sanatorium, mające uzdrawiać zarówno duszę jak i ciało.
Ciekawostką jest to, że kapłani z Epidaurusu uznawani są za pionierów psychoterapii. Znajdujemy tu wiele akcentów pamiętających ówczesne kuracje. Do najciekawszych należą sypialnie dla pacjentów, których sny miały być interpretowane, a także labirynt, w którym leczący się na choroby psychiczne doznawali uzdrowienia.

Atrakcją, która najbardziej przyciąga turystów jest najlepiej zachowany teatr grecki z około 300 r. p.n.e.. Do dziś zachwyca on swoim ogromem i fenomenalną akustyką. Teatr pomieścić może 14 tysięcy widzów. Ma aż 52 rzędy siedzeń, a mimo to dźwięk emitowany w centralnej części sceny jest doskonale słyszalny, niezależnie od zajmowanego miejsca na widowni.
Jednak naszym zdaniem najciekawszą atrakcją w tej okolicy jest The Sunken City. Są to ruiny miasta, które zostały zatopione na skutek erupcji wulkanu. Można je podziwiać podczas snorklowania.

Poros

Poros to wyspa należąca do Wysp Argosarońskich. Tworzą ją dwie mniejsze, podzielone kanałem lecz połączone ze sobą mostem wyspy: Sphairi oraz Sferia. Wyspa wabi swoją zielonością, którą zawdzięcza porastającymi ją bujnie lasami, kameralnym charakterem i ciągnącymi się wzdłuż wybrzeża promenadami. Dominująca tu dwukondygnacyjna, neoklasyczna, jasna zabudowa z małymi balkonami, kaskadowo wspina się po wzgórzach i cieszy oko.

Podpływając do Poros pierwsze co rzuci się nam w oczy, to górująca nad wyspą, dostojna wieża zegarowa z błękitną kopułą. Znajduje się ona w najwyższym punkcie miasteczka Poros. Koniecznie wybierz się na spacer i zdobądź to malownicze wzniesienie, z którego można podziwiać panoramę z widokiem na miasto oraz Zatokę Sarońską. Zobaczysz kilkusetmetrowe nabrzeża, upstrzone wielobarwnymi, zacumowanymi łódeczkami i jachtami. Na pewno docenisz uroki malowniczych zatoczek z krystalicznie czystą wodą… Kto wie? Może uda nam się spotkać ich uroczych mieszkańców: żółwie Caretta Caretta i foki Monachus-Monachus.

Hydra

Kilkanaście kilometrów na południe od Półwyspu Argolidzkiego, czyli w przybliżeniu 2 godziny drogi morskiej od Aten, znajduje się niewielka, ale uznawana za jedną z najpiękniejszych wysp zatoki Sarońskiej – Hydra.
Hydra zachowała swój niepowtarzalny charakter i kameralność – jesteśmy przekonani, że odpoczniesz tu od zgiełku przepełnionej turystami stolicy. Zamiast zgiełku aut, których na wyspie po prostu nie uświadczysz, wsłuchaj się w szum fal i dźwięki niespiesznej, typowo greckiej codzienności.

Wyspa uchodzi też za jedno z bardziej romantycznych w Grecji. Będziemy mogli to zweryfikować przechadzając się pośród wąskich uliczek, mijając objuczone osiołki, kamieniczki z kolorowymi okiennicami, place dające schronienie pod soczyście zielonymi koronami drzew, oraz kwiaty hipnotyzujące barwami i zapachami. Wrażenia dopełni zachód słońca, który oblewając ciepłym światłem łagodne zbocza wyspy, nada scenerii niezwykłego charakteru. Wtedy też lokalne tawerny i bary, wypełniają się kuszącymi zapachami wabiąc turystów. Koniecznie skuś się na któryś z typowo greckich specjałów i pozwól sobie na leniwą biesiadę w okolicy portu.

Samemu portowi warto też poświęcić odrobinę uwagi. Przejdź się wzdłuż pastelowych domków, które należały do kupców i kapitanów, zbudowanych w okresie prosperity przez architektów z Wenecji i Genui. Obecnie znajdziesz w nich wiele kramików z pamiątkami i lokale gastronomiczne. Warto zwrócić uwagę na zabytkową wieżę zegarową. Dla admiratorów ciekawych muzeów możemy zarekomendować dwór Lazarosa Koundouriotisa oraz Historical Archive – Museum of Hydra

Milos

Jedna z pereł Cyklad – z pewnością każdy kojarzy ją z posągiem Wenus, którego kopię można zobaczyć w Muzeum Archeologicznym na wyspie. Jednak główną atrakcją na wyspie są zjawiskowe plaże, klifowe wybrzeże i tradycyjne wioski rybackie z wykutymi w skale domami.

Plaże na Milos są jednymi z piękniejszych na wyspach greckich. Cechuje je niepowtarzalny krajobraz, każda z nich jest inna pod względem wielkości, czy koloru skał. Niektóre z nich ciągną się przez kilkaset metrów, inne natomiast to urokliwe małe zatoczki, do których dotrzeć można jedynie od strony wody. Jedną z najbardziej znanych i najciekawszych plaż jest Sarakiniko. Znajdziemy tu charakterystyczne dla Cyklad kolory: biel i błękit oraz skały o fantastycznych kształtach. Miejsce to przypomina krajobraz księżycowy, co stanowi o jego wyjątkowości. Wrażenie na Milos robią również wioski rybackie, których architektura w sposób bardzo praktyczny i estetyczny łączy przestrzeń życia codziennego i pracy. Milos zapewnia niezwykłe wrażenia i widoki, zwłaszcza od strony morza, o czym przekonamy się podczas naszego rejsu.

Santorini

Nasz rejs zakończymy na malowniczej wyspie Santorini, znajdującej się na Cykladach. Stolicą Santorini jest Fira, miasto położone na wysokim klifie, z którego rozciąga się zapierający dech w piersiach krajobraz. Jej charakterystyczną cechą są białe budynki, zbudowane w niewielkich odległościach na zboczach. Niezwykły kształt wyspy, strome brzegi i urwiska, są efektem ogromnej erupcji wulkanu, która miała miejsce prawdopodobnie w XVII w p.n.e. Na Santorini nie brakuje plaż, których piasek, z racji swojego wulkanicznego pochodzenia, może mieć zarówno kolor biały, czerwony lub czarny.

Ta położona na wulkanie w obszarze Morza Egejskiego wyspa uznawana jest za jedno z najpiękniejszych miejsc na świecie. Odwiedzając Santorini obowiązkowo na naszej mapie podróży powinna znaleźć się miejscowość Oia, w której można obserwować jeden z najpiękniejszych zachodów słońca na ziemi. Warto też udać się do Imerovigli, miasta położonego na samym brzegu klifu, z którego rozciąga się panorama na morze. Będąc na wyspie warto wybrać się do muzeum, aby zobaczyć wytwory kultury minojskiej i zapoznać się z prehistoryczną cywilizacją, która panowała na wyspie przed wybuchem wulkanu.

Dla amatorów beztroskiego wylegiwania się proponujemy, położoną u podnóża ogromnej skały Mesa Vouno, plażę Perissa. Jest to jedna z najdłuższych i najbardziej znanych plaż na wyspie z charakterystycznym piaskiem z czarnej lawy. Na długiej promenadzie odnajdziesz wiele barów, restauracji i małych sklepików. Aby przekonać się jak smakuje Santorini należy spróbować produkowanego od tysiącleci na wyspie wina. Jego unikatowy smak zawdzięczamy tamtejszym winoroślom uprawianym na wulkanicznej, bogatej w minerały glebie.

Osobom, które chciałyby przedłużyć sobie wakacje o pobyt stacjonarny przed lub po rejsie one-way Ateny – Santorini chętnie pomożemy znaleźć atrakcyjny nocleg.