Przejdź do treści
Morze Jońskie - rejsy i czartery

Morze Jońskie to idealny kierunek dla początkujących żeglarzy i dla rodzin z dziećmi. Oddamy się błogiemu lenistwu w przepięknych okolicznościach greckiej przyrody. Odwiedzimy urokliwe, ustronne plaże, z krystalicznie czysta wodą zachęcającą do snorkelowania oraz przespacerujemy się uliczkami spokojnych, kameralnych miasteczek. Będziemy delektować się specjałami kuchni greckiej i zachodami słońca.

Morze Jońskie – co warto zobaczyć?

Trasa: Lefkas – Lefkada – Itaka – Kefalonia – Fiscardo – Zakynthos – Lefkas

Lefkas

Tutaj, w jednej z najnowocześniejszych marin Morza Śródziemnego rozpoczyna się rejs. Jej standard niewątpliwie spełni Twoje oczekiwania. Nie zabraknie tu bowiem żadnych udogodnień. Znajdziesz tu nie tylko wypożyczalnię samochodów i motocykli, centrum zdrowia, pralnię, ale także liczne atrakcje, kafejki, punkty usługowe, które harmonizują z naturalnym krajobrazem wyspy.

Lefkada

Wyspa Lefkada położona jest w centralnej części archipelagu Wysp Jońskich, a dostać się na nią można drogą lądowa, gdyż z kontynentalną częścią Grecji łączy ją pływający most. Piękne, różnorodne plaże, spokojne i mało komercyjne miasteczka, malownicze zaułki, doskonałe warunki dla windsurferów i kitesurferów, pachnące cytrusowe plantacje i wysokie cyprysy to tylko niektóre z walorów wyspy.

Itaka – mityczna ojczyzna Odyseusza

Itaka – niewielka wyspa znana jako ojczyzna Odyseusza. Odwiedź jedną z kilku malowniczych wiosek rybackich, gdzie czas płynie znacznie wolniej. Delektuj się ciszą podczas pieszej wędrówki na wzgórze Pilikata, relaksuj się podczas kąpieli w jednej z licznych urokliwych zatoczek, w których zakotwiczymy na kąpiel i lunch.

Kefalonia

Kefalonia – choć jest największą z wysp Jońskich, to zachowała swój dziewiczy urok. Nazywana jest również „najpilniej strzeżoną grecką tajemnicą”, ponieważ stanowczo opiera się masowej turystyce.
Odwiedzimy tu jaskinię Melissani której oszałamiający, lazurowo-seledynowy kolor wody stanowi główną atrakcję wyspy. Jaskinię odkryto dopiero w latach 50. XX wieku po trzęsieniu ziemi, które odsłoniło część groty. W czasach antycznych była miejscem kultu.

Fiscardo – greckie Saint Tropez

Fiscardo – miasteczko na północnym krańcu Kefalonii jest istnym rajem dla żeglarzy, którzy chcą zachwycić się architekturą, unikalny klimatem i różnorodną kuchnią. Ta malownicza osada jest nazywana greckim Saint Tropez. Jest równocześnie eleganckie i przytulne, unikatowe i kameralne.
Znajdziesz tu urokliwe i ustronne plaże, z krystalicznie czystą wodą, zachęcającą do snorklowania.
Tu zjesz najlepsze krewetki a la buzara, a zaserwuje Ci je zaprzyjaźniony polski kelner. A na koniec odpoczniesz w cieniu palm po dniu pełnym wrażeń, przespacerujesz się pośród eleganckich willi i nacieszysz oko tą niecodzienną estetyką.

Pastelowe miasteczko Assos niewątpliwie docenią miłośnicy błogostanu i ciszy. Zacumuj w niewielkiej przystani. Udaj się na spacer labiryntem wielotorowych, uliczek i poczuj się jak w miniaturce weneckiego Burano. Wdrap się na pobliskie wzgórze z ruinami zamku. Delektuj się przepiękną panoramą lazurowej zatoki i otaczających ją wzgórz.
Wieczorem nie przegap pięknego zachodu słońca, który dzięki niemal magicznemu światłu sprawi, że poczujesz się niczym wewnątrz pocztówkowego kadru.

Zakynthos

Zakynthos – wyspa którą zamieszkujący ją dawniej Wenecjanie określali mianem Kwiatu Wschodu. Porastają ją liczne gaje oliwne i winnice.
Od wieków doceniano jej nieprzeciętną urodę, którą zawdzięcza oblewającemu ją turkusowemu Morzu Jońskiemu. Zakynthos przede wszystkim kojarzona jest z Zatoką Wraku.

Musisz wiedzieć, że zawdzięcza ona swoją nazwę, statkowi który rozbił się tu w latach 80. XX wieku z powodu złych warunków atmosferycznych. Wrak statku stał się symbolem tego miejsca i do dziś pobudza wyobraźnie niejednego Małego Poszukiwacza Skarbów.
Urokliwa plaża, na której można go podziwiać jest odcięta od lądu 300 metrowymi, stromymi klifami, tworzącymi zakole zatoki i krystaliczną wodą Morza Jońskiego. Można do niej dotrzeć jedynie drogą morską. Bycie żeglarzem daje ogromną przewagę nad pozostałymi turystami. Możemy więc odwiedzić zatokę wczesnym rankiem przed falą turystów lub po ich odpłynięciu. Warto zacumować w jej pobliżu i delektując się kąpielą nacieszyć oko urodą jednej z najpiękniejszych plaż świata.

Warto udać się na najbardziej wysunięty na północ półwysep wyspy – Skinari i odwiedzić Błękitne Groty. Popływaj wśród łuków skalnych i ciesz się niesamowitą przejrzystością wody, która umożliwia obserwowanie dna morskiego z pokładu. Jaskinie swoją nazwę zawdzięczają błękitnemu odcieniowi skalnych ścian. Mają one niesamowitą barwę dzięki złudzeniu optycznemu powstałemu na skutek odbicia się refleksów światła od morza.
Na przeciwległym, południowym krańcu wyspy znajduje się kolejna perełka Zakynthos – plaża Gerakas. Można spotkać żółwie Caretta Caretta, które wybrały ją na miejsce lęgowe. Ta szeroka plaża położona jest na końcu półwyspu Vassilikos. Sądzimy, że miło zaskoczy Cię ona niespotykaną miękkością piasku i czystością okalających zatokę wód.