Przejdź do treści
Korfu, Paxos i Antipaxos - rejsy i czartery

Popłyń z nami w rejs dookoła wyspy Korfu. Będzie to czas obfitujący w piękne widoki, okraszone niezwykłym lazurem morza. Odkryj dziewicze zakamarki i zatoki okolicznych, małych wysepek. Będziemy oddawać się relaksowi, korzystać z pięknej pogody i cieszyć zmysły smakiem lokalnych potraw.

Korfu + Paxos + Antipaxos – co warto zobaczyć?

Trasa: Korfu – Archipelag Małych Wysp Otońskich – Paxos – Antipaxos – Archipelag Sivota – Korfu

Korfu

Na Korfu najłatwiej dostać się drogą powietrzną. Samoloty lądują na lotnisku na obrzeżach stolicy wyspy – Korfu. Rejs rozpoczniemy w miejscowości Gouvia oddalonej od Korfu o 5 km. Znajduje się tutaj marina z basenem i restauracjami. Blisko znajdują się duże markety, dzięki czemu bardzo sprawnie i bezproblemowo można zaprowiantować jacht.


Pierwszym etapem Twojej żeglarskiej przygody będzie Kassiopi, położone na północnym wybrzeżu. To malowniczo położone miasteczko ma do zaoferowania nie tylko wiele restauracyjek z lokalnymi przysmakami zlokalizowanych w pobliżu portu. Znajdziesz tu także dwie urokliwe plaże: piękną, choć kamienistą Imerolie (warto zabrać ze sobą obuwie do wody) oraz nieznacznie oddaloną od centrum plażę Bataria, z której dostrzec można wybrzeże Albanii. Miłośnicy zabytków znajdą również coś dla siebie – warte odwiedzenia są ruiny zamku, górującego nad miasteczkiem oraz XVII-wieczny kościół Panagia Kassiopitissa.


Kanał Miłości, czyli Canal D’Amour zaskoczy Cię niecodziennymi formacjami skalnymi, połyskującymi w słońcu klifami, tworzącymi kanał. Z miejscem wiąże się legenda. Kąpiącej się tu parze ma on zapewnić trwałość uczucia, a osobom samotnym pomóc w znalezieniu drugiej połówki. Dzięki niezależności którą daje żeglowanie na własnym jachcie będziemy mogli zwiedzić tę atrakcję poza „turystycznymi godzinami szczytu”.

Archipelag Małych Wysp Otońskich

Archipelag Małych Wysp Otońskich (Othonoi, Ereikousa, Mathraki)
Othonoi jest największą wyspą archipelagu. Koniecznie wybierz się do jaskini w której mityczna Kalipso więziła przez siedem lat Odyseusza oraz na pobliską plażę Aspri Ammos.
Na wyspie Ereikousa znajduje się tylko jedno miasteczko o nazwie… Ereikoússa 🙂 Nie spotkasz tu zbyt wielu autochtonów za to wyspę bujnie porasta roślinność – głównie cyprysy i drzewa oliwne.
Malutka wyspa Mathraki należy do najbardziej odosobnionych i ustronnych miejsc w Grecji. Jej niepodważalnym atutem jest dziewicza natura oraz praktycznie puste plaże. Nie spotkasz tu wielu mieszkańców, a nielicznych turystów znajdziesz w jednej z dwóch kameralnych tawern.

Paleokastritsa na Korfu – bajkowe miasteczko

Paleokastritsa na wyspie Korfu jest miejscem zasługującym na wyjątkową rekomendacje. To bajkowe miasteczko jest dość rozległe i składa się na nie aż sześć zatoczek. Wśród nich znajdziesz liczne plaże, a także pełne uroku groty mieniące się wieloma odcieniami lazuru. Warto poświęcić czas na eksplorowanie każdej z zatok i plaż, szczególnie tych dostępnych tylko od strony morza, oraz na orzeźwiającą kąpiel lub snorklowanie przy jednej z nich. Po dniu pełnym wrażeń możesz udać się do tawerny ukrytej pośród klifów by nie odrywając wzroku od pięknych widoków raczyć się lokalnymi potrawami i winem.


O zachodzie słońca warto być na wzgórzu gdzie położony jest klasztor Paleokastritsa. Przed zachodem koniecznie przekrocz bramy Monasteru aby przespacerować się pośród starych krużganków cerkwi i podziwiać widoki z tarasu. Panie muszą mieć zakryte ramiona i nogi. Roznegliżowanych turystów ratują mnisi oferujący wypożyczenia właściwego nakrycia. Na terenie klasztoru znajduje się małe muzeum ikon oraz oliwy. W powietrzu unosi się zapach bazylii, a na kamiennych zabudowaniach szukają cienia rozleniwione koty.

Paxos

Wyspa Paxos, jak głosi legenda powstała gdy Posejdon, chcąc stworzyć sobie ustronne miejsce na spotkania z boginią Amfitrytą, za pomocą swego trójzębu odłupał południową część wyspy Korfu.
Płynąc wzdłuż jej wybrzeża będziemy podziwiać zróżnicowane formacje skalne i Błękitne Groty. Skąpane w słońcu klify i skałki pięknie tu kontrastują z wodą mieniącą się wieloma kolorami błękitu i turkusu.

Odwiedzimy portowe miasteczko Gaios, którego największą wizytówka są wielokolorowe, kwitnące krzewy pnące się po barwnych fasadach budynków. Wąskie uliczki są tu pełne zapachów wabiących do tawern, kafejek i malutkich sklepów z pamiątkami. Zachęcają one nie tylko do spacerów pośród zacienionych zaułków, ale i do kosztowania lokalnych potraw.
Równie obiecującą dla naszego podniebienia ofertę złoży nam Lukka – miasteczko położone na północnym wybrzeżu Paxos. Położone jest ono w zatoczce osłoniętej od otwartego morza, dzięki czemu panują tu doskonałe warunki do pływania, cumowania i uprawiania sportów wodnych. Zatokę porastają piękne gaje oliwne i cyprysy.

Antipaxos

Znacznie mniejsza od Paxos jest wyspa Antipaxos. Słynie ona z bezludnych zatoczek z niebiańsko turkusową i krystaliczną wodą, które kuszą obietnicą orzeźwiającej kąpieli. Na wysepce mieszka zaledwie parę osób.
Niesamowite jest to, że woda tu jest tak przejrzysta, że podczas żeglugi na Paxos i Antipaxos można, pomimo sporej głębokości obserwować dno. Po drodze najprawdopodobniej spotkamy wiele ekskluzywnych jachtów i katamaranów. Wyspy te cieszą się bowiem szczególną popularnością wśród celebrytów i polityków, przez co często określane są rajem dla milionerów.

Archipelag Sivota

Sivota to niewielka, a zarazem bardzo malownicza rybacka wioska, położona w na wybrzeżu północnej Grecji kontynentalnej około 50 km od granicy z Albanią.
Wiele tu lokalnych sklepików i niewielkich piaszczystych plaż. Żeglując po archipelagu Sivota, który tworzy kilka malutkich wysepek, będziesz miał niepowtarzalną okazję zobaczyć piękną zatokę. Warto wiedzieć, że była ona planem filmu „Błękitna Laguna”. Będziesz tu też mieć okazję by zobaczyć piaszczystą plażę – groblę Bella Vraka.


Rejs zakończymy w mieście Korfu – greckim Saint Maarten. Tu nie możesz przegapić usytuowanej na cyplu, weneckiej Starej Fortecy z masywną fosą i monumentalnym murem. U jej stóp znajduje się mała, niezwykle klimatyczna marina. Warto zarezerwować w niej miejsce i spędzić ostatnią noc rejsu. To doskonałe miejsce aby wyruszyć na podbój fortecy oraz zwiedzić stolicę.

Kanoni

Kolejnym must see jest Kanoni, będący symbolem wyspy. Miasteczko, a także półwysep o tej nazwie leży na przedmieściach, parę kilometrów od centrum stolicy. Można tu nie tylko podziwiać maleńką Mysią Wyspę (Pondikonissi) zamieszkałą przez tysiące cykad i położoną na niej bazylikę, ale także połączoną groblą wysepkę Vlacherna, na której znajduje się charakterystyczny biały kościół.

Miejsce to przyciąga również miłośników lotnictwa lub/i spektakularnych wrażeń. Kanoni znajduje się bowiem tuż przy pasie startowym lotniska. Samoloty można podziwiać z restauracji Nisos lub długiej grobli przecinającej tor lądowania i startu samolotów. Gdy samolot przeleci nad Tobą poczujesz się jak by był na wyciągnięcie ręki. Hałas i wibracje przeszyją Cię od czubka głowy po duże palce od stóp.

Osobom, które chciałyby przedłużyć sobie wakacje o pobyt stacjonarny przed lub po rejsie chętnie pomożemy znaleźć atrakcyjny nocleg.