Przejdź do treści
Ateny i Zatoka Sarońska - rejsy i czartery

Zatoka Sarońska – co warto zobaczyć?

Trasa: Ateny > Sounion (świątynia Posejdona) > Hydra > Poros > Epidavros (podwodne miasto oraz słynny amfiteatr) > Egina (świątynia Afai) > Ateny

Rejs Ateny i Zatoka Sarońska rozpocznie się w sobotę popołudniu w Atenach. Zakończy po tygodniu, w sobotę rano w macierzystej marinie. Podczas rejsu odwiedzimy wiele pięknych wysp, będziemy nurkować, zwiedzać antyczne zabytki oraz delektować się smakiem oraz atmosferą greckich tawern. Znajdziemy czas na imprezy, długie spacery po uroczych miasteczkach i gotowanie pysznych dań.

Ateny

Przede wszystkim są kolebką cywilizacji europejskiej. Miasto zachwyca i zadziwia zarazem wielością swoich obliczy. Tu startuje nasz rejs, więc warto rozważyć przyjazd z kilkudniowym wyprzedzeniem by zwiedzić jego najciekawsze zakątki. Chętnie podpowiemy których nie tylko nie można przegapić, ale także pomożemy w zorganizowaniu noclegu i zaplanowaniu transferu z ateńskiego lotniska.

Akropol

Jeśli myślimy o Atenach, w pierwszej kolejności do głowy przychodzi nam Akropol– niezaprzeczalny gwóźdź programu! To tu, po wdrapaniu się na wapienne skały górujące nad stolicą Grecji, usłyszysz wyraźnie niesamowite echo historii dawnej. Przekrocz Propyleje,  główną bramę i przenieś się w czasie o 2500 lat. Naciesz oczy widokiem górującego nad otoczeniem Partenonu, Erechtejonu. Z tej perspektywy ujrzysz również oddalony Aeropag i Antyczną Agorę. Popuść wodze fantazji odwiedzając Teatr Dionizosa oraz Odeon Heroda. Poczuj się niczym na widowni pierwszych tragedii antycznych, bądź upojnych dionizjów.
Stąd udasz się na podnóże północnego zbocza Akropolu. Kto wie? Może spacerując pośród pozostałości dawnych agor poczujesz gdzieś w zakamarkach wyobraźni rytm tętniącego niegdyś serca miasta. To tu rozbrzmiewały niegdyś liczne dysputy polityczne, a  wszędobylski gwar towarzyszył wymianom handlowym i zgromadzeniom mieszkańców.

Jeśli należysz do osób lubiących dynamikę miejską, właściwą dla kawiarenek i licznych kramików, koniecznie udaj się do Monastriaki. Odnajdziesz tu liczne restauracyjki i stragany oferujące świeże owoce oraz tłumy lokalesów. Jeśli jesteś poszukiwaczem niebanalnych pamiątek to przyjdź tu w niedziele. Wtedy wzdłuż ulic swoje stoiska rozkładają handlarze staroci i rozmaitości, jakże innych od typowych suwenirów, najczęściej wyprodukowanych na masową skalę. Będąc w dzielnicy Monastriaki warto skierować swe kroki do Biblioteki Hadriana.

Podobnie tętniącym życiem i gwarnym miejscem jest stare miasto – Plaka. Tu pośród wąskich, malowniczych uliczek, usianych tawernami i sklepikami z pamiątkami znajdziesz się w rwącej rzece innych turystów. Ateńczycy bowiem chętniej odwiedzają Monastriaki niż Plakę.

Warto zabłądzić podczas pobytu w Atenach! I dotrzeć do dzielnicy Anafiotika, położonej pomiędzy Rzymską Agorą a Plaką. Poczujesz się tu jak w błękitnym mieście Maroko – Szafszawam, albo jak na Santorini.

Poros

Poros to wyspa należąca do Wysp Argosarońskich. Tworzą ją dwie mniejsze, podzielone kanałem lecz połączone ze sobą mostem wyspy: Sphairi oraz Sferia. Wabi swoją zielonością, którą zawdzięcza porastającymi ją bujnie lasami, kameralnym charakterem i ciągnącymi się wzdłuż wybrzeża promenadami. Dominująca tu dwukondygnacyjna, neoklasyczna, jasna zabudowa z małymi balkonami kaskadowo wspina się po wzgórzach i cieszy oko.

Podpływając do Poros pierwsze co rzuci się nam w oczy to górująca nad wyspą, dostojna wieża zegarowa z błękitną kopułą. Położona jest ona w najwyższym punkcie miasteczka Poros. Koniecznie wybierz się na spacer i zdobądź to malownicze wzniesienie, z którego można podziwiać panoramę z widokiem na miasto oraz Zatokę Sarońską. Zobaczysz kilkusetmetrowe nabrzeża, upstrzone wielobarwnymi, zacumowanymi łódeczkami i jachtami. Na pewno docenisz uroki malowniczych zatoczek z krystalicznie czystą wodą… Kto wie? Może uda nam się spotkać ich uroczych mieszkańców: żółwie Caretta Caretta i foki Monachus-Monachus.

Hydra

Kilkanaście kilometrów na południe od Półwyspu Argolidzkiego, czyli w przybliżeniu 2 godziny drogi morskiej od Aten, znajduje się niewielka, ale uznawana za jedną z najpiękniejszych wysp zatoki Sarońskiej – Hydra.
Hydra zachowała swój niepowtarzalny charakter i kameralność – jesteśmy przekonani, że odpoczniesz tu od zgiełku przepełnionej turystami stolicy. Zamiast zgiełku aut, których na wyspie po prostu nie uświadczysz, wsłuchaj się w szum fal i dźwięki niespiesznej, typowo greckiej codzienności.

Wyspa uchodzi też za jedno z bardziej romantycznych w Grecji. Będziemy mogli to zweryfikować przechadzając się pośród wąskich uliczek, mijając objuczone osiołki, kamieniczki z kolorowymi okiennicami, place dające schronienie pod soczyście zielonymi koronami drzew, oraz kwiaty hipnotyzujące barwami i zapachami. Wrażenia dopełni zachód słońca, który oblewając ciepłym światłem łagodne zbocza wyspy, nada scenerii niezwykłego charakteru. Wtedy też lokalne tawerny i bary, wypełniają się kuszącymi zapachami wabiąc turystów. Koniecznie skuś się na któryś z typowo greckich specjałów i pozwól sobie na leniwą biesiadę w okolicy portu.

Samemu portowi warto też poświęcić odrobinę uwagi. Przejdź się wzdłuż pastelowych domków, które należały do kupców i kapitanów, zbudowanych w okresie prosperity przez architektów z Wenecji i Genui. Obecnie znajdziesz w nich wiele kramików z pamiątkami i lokale gastronomiczne. Warto zwrócić uwagę na zabytkową wieżę zegarowa. Dla admiratorów ciekawych muzeów możemy zarekomendować dwór Lazarosa Koundouriotisa oraz Historical Archive – Museum of Hydra.

Epidauros

Epidauros to starożytne greckie miasto położone nad Zatoką Sarońską, w Argolidzie na Peloponezie. Warto wiedzieć, że od VI wieku p.n.e. do IV wieku n.e. istniało tu najsłynniejsze sanktuarium Asklepiosa, boga sztuki lekarskiej – Asklepiejon. Było to swoiste sanatorium, mające uzdrawiać zarówno duszę jak i ciało.

Ciekawostką jest to, że kapłani z Epidaurusu uznawani są za pionierów psychoterapii. Znajdujemy tu wiele akcentów pamiętających ówczesne kuracje – sypialnie dla pacjentów, których sny miały być interpretowane, labirynt, w którym leczący się na choroby psychiczne doznawali uzdrowienia.

Najbardziej przyciągającą turystów atrakcją jest najlepiej zachowany teatr grecki z około 300 r. p.n.e., który do dziś zachwyca swoim ogromem i fenomenalną akustyką. Teatr pomieścić może 14 tysięcy widzów, ma aż 52 rzędy siedzeń, a mimo to dźwięk emitowany w centralnej części sceny jest doskonale słyszalny, niezależnie od zajmowanego miejsca na widowni.
Jednak naszym zdaniem najciekawszą atrakcją w tej okolicy jest The Sunken City, czyli zatopione na skutek erupcji wulkanu ruiny miasta, które można podziwiać podczas snorkelowania.

Wyspa Egina

Jest to druga co do wielkości wyspa Archipelagu wysp Sarońskich. Na tle pozostałych wysp wyróżnia się słynnymi gajami pistacjowymi, dlatego będąc tu nie omieszkaj spróbować tutejszych pistacji i lodów pistacjowych!
Przybijając do portu w mieście Egina, Twym oczom ukażą się ruiny świątyni Apolla, która znajduje się na górującym nad miastem wzgórzu Kolona.


Pobyt na Eginie, przede wszystkim wykorzystaj na zwiedzanie największego zabytku zatoki – świątyni Afai. Ruiny tej doryckiej budowli zachowały się w zaskakująco dobrym stanie. Na pewno zachwycą Cię monumentalne kolumny, oraz część architrawu z filarami, z którymi czas obszedł się wyjątkowo łaskawie. Tu też będziesz mieć niepowtarzalną okazję by podziwiać piękną panoramę wyspy. Warto wspomnieć o ciekawym założeniu związanym ze świątynią. Miała ona bowiem, wespół z Partenonem i ze świątynią Posejdona na przylądku Sunion, tworzyć święty trójkąt. Jej wybudowanie datuje się na V w.p.n.e.

Na Eginie odnajdziesz wiele plaż zachęcających do kąpieli morskich i słonecznych. Tu prawdopodobnie urzeknie Cię kameralność tych miejsc, gdyż wyspa mimo niewielkiej odległości jaka dzieli ją od Pireusu, zachowała swą autentyczność i typowy grecki, spokojny klimat.