Gdy pytacie nas, co powinniście wybrać na Wasz rejs, jacht jednokadłubowy czy katamaran – zawsze nasza odpowiedź będzie brzmiała – to zależy. Czynników wpływających na ten wybór jest naprawdę dużo.
Począwszy od tego, ile osób liczy Wasza grupa, jakie macie preferencje, na charakterze Waszej żeglarskiej przygody i budżecie skończywszy. Innego jachtu będzie potrzebowała grupa początkujących żeglarzy z małymi dziećmi, a innego ekipa zaprawionych w boju wilków morskich, żądna mocnych wrażeń. Nie bez znaczenia jest też akwen, na którym planujecie spędzić wakacje pod żaglami. Czynniki pogodowe dominujące w danym regionie również będą miały wpływ na wybór jachtu. Innych właściwości nautycznych potrzebować będziecie na wodach obfitujących w monsuny, innych na spokojnym akwenie i jeszcze zupełnie odmiennych na wodach pływowych.
Wybór jachtu jest też oczywiście związany z tym, czy posiadacie uprawnienia, by samodzielnie pokierować jednostką, a jeśli tak, to jakich jednostek to dotyczy.
Nie zdziwcie się zatem, że gdy zgłosicie się do nas z zapytaniem o czarter jachtu lub organizację rejsu, to zalejemy Was lawiną pytań. 😊 Wszystko po to, by wybrać dla Was jacht idealny.
Ale po kolei. Zacznijmy od liczby załogantów. Jeżeli Wasza grupa liczy od 6 do 12 osób – pójdzie nam jak z płatka, bo większość jachtów jest przewidziana na tylu załogantów. Jest Was więcej? Nie ma problemu – znajdziemy dla Was większą jednostkę lub zaplanujemy dla Was czarter złożony z kilku jachtów. Mniejszym grupom i osobom podróżującym w pojedynkę zaproponujemy rejs, na którym połączymy chętnych w większą grupę.
Jachty jednokadłubowe
Preferujesz jacht jednokadłubowy? Nie ma problemu. Oferta jest bardzo bogata.
Najczęściej wybierane przez naszych klientów jachty jednokadłubowe liczą od 3 do 5 kabin dwuosobowych oraz 2- 4 łazienki. Bardzo często w jednej z kajut znajduje się łóżko piętrowe.
Pokład wyposażony jest z wygodną część wspólną złożoną z salonu z kuchnią. W kuchni znajdziecie wszystko, co niezbędne do przygotowania wspólnych posiłków. Jest więc kuchenka gazowa, piekarnik, zlew i lodówka z zamrażarką. Nie brakuje też blatów roboczych i wszelkich niezbędnych sprzętów. Na zewnątrz do Waszej dyspozycji są składane stoły tworzące doskonałą przestrzeń do spożywania posiłków i integracji. Częstym udogodnieniem jest platforma kąpielowa z drabinką oraz prysznic zewnętrzny pozwalający na obmycie się ze słonej wody po kąpieli.
Katamarany
W odróżnieniu od jachtów jednokadłubowych, katamarany mają dwa równolegle do siebie kadłuby, przez co są znacznie szersze. Tym samym oferują więcej przestrzeli do wykorzystania przez załogę.
Największą popularnością cieszą się te złożone z czterech kabin dwuosobowych i dwóch jedynek – jedną z nich często zajmuje skipper. Zazwyczaj znajdują się na nich 4 łazienki sąsiadujące z kabinami dwuosobowymi. Dość popularną alternatywą jest układ z 2 większymi łazienkami, do których wejście usytuowane jest w części wspólnej pokładu. Takie łazienki mają czasem wydzieloną przestrzeń prysznicową.
Rzućcie okiem na przykładowy plan katamaranu. Zwróćcie uwagę, że kabiny znajdujące się na rufie są bardziej przestronne od kabin dziobowych. Również łazienki (jeśli są 4), przynależące do tych kabin, są nieco większe. Warto wiedzieć, że kabiny jednoosobowe są pozbawione takich wygód, jakie oferują kajuty podwójne. Wejścia do nich znajdują się na pokładzie, dlatego sugerujemy, by na zakwaterowanie w nich decydowały się osoby zaznajomione z ich specyfiką.
Podsumowując, co odróżnia układ katamaranu od układu jachtu? Po pierwsze większa część wspólna, która pozwoli na nieskrępowany relaks i integrację. Co się tyczy kuchni – jest to bardzo praktycznie zorganizowana przestrzeń. Gdy tylko nadejdzie pora Waszej wachty z łatwością zamieni się w wygodną scenerię dla Waszych kuchennych rewolucji. Zewnętrzna, zadaszona część jadalniana ze stołem i kanapami zapewni komfortową przestrzeń do biesiadowania dla całej załogi, a siatka i kanapy na dziobie sprawdzą się jako przestrzeń do relaksu i kąpieli słonecznych, a także zabaw dzieci.
Wspomnieliśmy na początku, ze istotnym kryterium w wyborze jachtu jest wiek. Zaniepokojonych tym stwierdzeniem, uspokajamy – nie czai się tu żaden wykluczający przekaz 😊 Żeglowanie jest absolutnie dla wszystkich tych, którzy pragną złapać wiatr w żagle. Wiek Załogantów jednak odgrywa szczególne znaczenie w kontekście bezpieczeństwa tych najmłodszych. Z myślą o Młodych Wilczkach Morskich armatorzy jachtów udostępniają dla czarterujących szereg rozwiązań zapewniających beztroskie, żeglarskie wakacje. Do najważniejszych należy specjalna siatka (safety net) mocowana relingach jachtu, mająca chronić przed wypadnięciem za burtę. Przydatne są także szelki dla dzieci. Organizując rejs rodzinny należy bezwzględnie pamiętać także o kamizelkach ratunkowych w odpowiednim rozmiarze.
Jacht czy katamaran?
Istotną zaletą katamaranu jest jego niewielkie zanurzenie. Bezproblemowo wpłyniesz nim w mniejsze, płytsze zatoczki, skąd dalej z łatwością pontonem dostaniesz się na ląd. Ponadto katamarany stawiają mniejszy opór i tym samym rozwijają większe prędkości niż jachty z jednym kadłubem. Warto jednak pamiętać, że łatwiej się nimi przemieszczać z wiatrem niż pod wiatr i gorzej sprawdzą się one przy trudnych warunkach pogodowych.
Wybierając się z małymi dziećmi w rejs warto rozważyć wyczarterowanie katamaranu zamiast jachtu jednokadłubowego. Dlaczego? Dlatego, że zagwarantuje nam większą stabilność i mniejsze przechyły. Wszystko dzięki temu, że katamaran posiada dwa kadłuby i fale inaczej rozbijają się o niego. W efekcie mali żeglarze czują się na nim pewnej. Niewątpliwie docenią te zaletę także osoby wrażliwe na bujanie i cierpiące na chorobę morską.
Z kolei rejs na jednokadłubowcu, za sprawą żeglowania w przechyle, dostarczy Wam wielu niezapomnianych wrażeń. Tym samym, jeśli chcesz spędzić czas aktywnie i dostarczyć sobie silniejszych doznań podczas żeglowania, jednostka jednokadłubowa będzie lepszym rozwiązaniem.
Jacht w porównaniu do katamaranu jest bardziej zwrotny i podatny na działanie wiatru i płetwy sterowej. Manewrowanie nim jest łatwiejsze podczas utrudnionych warunków atmosferycznych i podczas płynięcia pod wiatr. Z uwagi na mniejszą szerokość, łatwiej też jest znaleźć dla niego miejsce w porcie. Jachtów jednokadłubowych jest znacznie więcej w ofertach firm czarterowych, więc są znacznie częściej dostępne, a ich ceny są bardziej konkurencyjne.
Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jaką jednostkę wybrać. Warto jednak przeanalizować swój wybór pod kątem swoich oczekiwań i destynacji, a także preferowanej klasy jachtu. Możliwości jest bardzo wiele. Niezależnie czy poszukujesz wygodnego, luksusowo wyposażonego katamaranu, czy marzy Ci się żeglarska przygoda na jachcie jednokadłubowym – skontaktuj się z nami. Chętnie odpowiemy na wszystkie Wasze pytania i doradzimy, który jacht odpowie na Wasze potrzeby.