Szkoleniowy rejs na jachcie – w Grecji

Szkoleniowy rejs na jachcie

Trasa: Ateny > Zatoka Sounion > Kithnos > Hydra > Poros > Epidavros > Egina > Ateny*

15 – 22 maja 2021 

Cena: 1 500 PLN  + 100 EUR /zaawansowane szkolenie skipperskie

Zapraszamy na szkoleniowe REJSY – KURSY w Grecji, czyli przygotowanie do samodzielnego czarterowania i prowadzenia jachtu – oraz solidne szkolenie z podstaw żeglarstwa morskiego. Odwiedzimy wiele pięknych wysp, będziemy zachwycać się lokalną kuchnią i bajkowymi krajobrazami. Rejs rozpoczynamy i kończymy w Atenach.Rejs będzie szczególnie ciekawy dla osób, które już szkoliły się w Chorwacji i chcą poznać specyfikę nowego akwenu.

Nie możesz popłynąć w tym terminie? Preferujesz rejs na katamaranie? Sprawdź nasze oferty:

Rejs rozpocznie się w sobotę po południu, a zakończy po tygodniu w sobotę rano w Atenach w Marinie Alimos. To doskonałe miejsce na rozpoczęcie rejsu dla osób, które chcą odwiedzić niezwykle urokliwe wyspy w Grecji. Trasę będziemy dopasowywać do możliwości i chęci załogi.

W REJSIE – KURSIE mogą uczestniczyć osoby, które:


– są posiadaczami patentów st. j., JSM, ISSA, Voditjel itp., i chcą praktycznie podszkolić się w prowadzeniu jachtu
– już prowadziły samodzielnie jachty, ale chcą się doszkolić, aby czynić to pewniej, sprawniej i bezpieczniej;
– chcą przygotować się do pierwszego samodzielnego prowadzenia jachtu;
– dopiero zaczynają przygodę z morzem, ale chcą możliwie intensywnie zgłębić arkana żeglarstwa;
– w/w, którzy chcą oswoić się ze specyfiką greckiego akwenu i skorzystać z naszego doświadczenia.
– istnieje też możliwość uczestniczenia w trybie turystycznym

W sobotę będzie miało miejsce przejęcie w trybie szkoleniowym [na co zwrócić uwagę, co sprawdzić 2 razy, bez czego nie wypływać z portu]
Zaprowiantowanie i szkolenie z bezpieczeństwa.
Wypłynięcie w niedzielę rano.


Czeka Cię 7 dni intensywnego szkolenia teoretycznego i praktycznego obejmującego między innymi:

w trybie szkolenia podstawowego (zakres Qualified Crew – wykwalifikowanego członka załogi):
– obsługa podstawowych instalacji jachtowych.
– wiązanie węzłów
– stawianie, zrzucanie, refowanie żagli
– teoria żeglowania: kursy względem wiatru, skala Beauforta
– obsługa cum, szpringów i odbijaczy
– obsługa pontonu i silnika zaburtowego.
– zasady bezpieczeństwa

w trybie szkolenia zaawansowanego (zakres Inshore Skipper i wyższy)
– umówienie dokładne poszczególnych instalacji i systemów: ożaglowanie, olinowanie, silnik, hydraulika, kanalizacja, elektryka, elektronika, itp.: jak użytkować oraz tzw. troubleshooting omówienie najczęstszych awarii sprzętu: jak zapobiegać, jak naprawiać;
– ratownictwo – możliwość odbycia szkolenia z zakresu Pierwszej Pomocy i uzyskania certyfikatu EFR;
– nawigacja – z GPS i bez w dzień i w nocy
– manewrowanie jachtem w portach, na kotwicy, na bojce
– zaawansowane sprytne węzły
– obsługa pontonu i silnika zaburtowego;

Wyokrętowanie po tygodniu w sobotę rano, w tym samym miejscu.
*O trasie ostatecznie decyduje kapitan, biorąc pod uwagę siłę i kierunek wiatru oraz możliwości załogi.

Co warto zobaczyć

Ateny

Przede wszystkim są kolebką cywilizacji europejskiej. Miasto zachwyca i zadziwia zarazem wielością swoich obliczy. Tu startuje nasz rejs, więc warto rozważyć przyjazd z kilkudniowym wyprzedzeniem by zwiedzić jego najciekawsze zakątki. Chętnie podpowiemy których nie tylko nie można przegapić, ale także pomożemy w zorganizowaniu noclegu i zaplanowaniu transferu z ateńskiego lotniska.


Akropol


Jeśli myślimy o Atenach, w pierwszej kolejności do głowy przychodzi nam Akropol– niezaprzeczalny gwóźdź programu! To tu, po wdrapaniu się na wapienne skały górujące nad stolicą Grecji, usłyszysz wyraźnie niesamowite echo historii dawnej. Przekrocz Propyleje,  główną bramę i przenieś się w czasie o 2500 lat. Naciesz oczy widokiem górującego nad otoczeniem Partenonu, Erechtejonu. Z tej perspektywy ujrzysz również oddalony Aeropag i Antyczną Agorę. Popuść wodze fantazji odwiedzając Teatr Dionizosa oraz Odeon Heroda i poczuj się niczym na widowni pierwszych tragedii antycznych, bądź upojnych dionizjów.
Stąd udasz się na podnóże północnego zbocza Akropolu. Kto wie? Może spacerując pośród pozostałości dawnych agor poczujesz gdzieś w zakamarkach wyobraźni rytm tętniącego niegdyś serca miasta. To tu rozbrzmiewały niegdyś liczne dysputy polityczne, a  wszędobylski gwar towarzyszył wymianom handlowym i zgromadzeniom mieszkańców.


Jeśli należysz do osób lubiących dynamikę miejską, właściwą dla kawiarenek i licznych kramików, koniecznie udaj się do Monastriaki. Odnajdziesz tu liczne restauracyjki i stragany oferujące świeże owoce oraz tłumy lokalesów. Jeśli jesteś poszukiwaczem niebanalnych pamiątek to przyjdź tu w niedziele. Wtedy wzdłuż ulic swoje stoiska rozkładają handlarze staroci i rozmaitości, jakże innych od typowych suwenirów, najczęściej wyprodukowanych na masową skalę. Będąc w dzielnicy Monastriaki warto skierować swe kroki do Biblioteki Hadriana.

Podobnie tętniącym życiem i gwarnym miejscem jest stare miasto – Plaka. Tu pośród wąskich, malowniczych uliczek, usianych tawernami i sklepikami z pamiątkami znajdziesz się w rwącej rzece innych turystów. Ateńczycy bowiem chętniej odwiedzają Monastriaki niż Plakę.

Warto zabłądzić podczas pobytu w Atenach! I dotrzeć do dzielnicy Anafiotika, położonej pomiędzy Rzymską Agorą Plaką. Poczujesz się tu jak w błękitnym mieście Maroko – Szafszawam, albo jak na Santorini.

Poros

 Poros to wyspa należąca do Wysp Argosarońskich. Tworzą ją dwie mniejsze, podzielone kanałem lecz połączone ze sobą mostem wyspy: Sphairi oraz Sferia. Wabi swoją zielonością, którą zawdzięcza porastającymi ją bujnie lasami, kameralnym charakterem i ciągnącymi się wzdłuż wybrzeża promenadami. Dominująca tu dwukondygnacyjna, neoklasyczna, jasna zabudowa z małymi balkonami kaskadowo wspina się po wzgórzach i cieszy oko.
Podpływając do Poros pierwsze co rzuci się nam w oczy to górująca nad wyspą, dostojna wieża zegarowa z błękitną kopułą. Położona jest ona w najwyższym punkcie miasteczka Poros. Koniecznie wybierz się na spacer i zdobądź to malownicze wzniesienie, z którego można podziwiać panoramę z widokiem na miasto oraz Zatokę Sarońską. Zobaczysz kilkusetmetrowe nabrzeża, upstrzone wielobarwnymi, zacumowanymi łódeczkami i jachtami. Na pewno docenisz uroki malowniczych zatoczek z krystalicznie czystą wodą… Kto wie? Może uda nam się spotkać ich uroczych mieszkańców: żółwie Caretta Caretta i foki Monachus-Monachus.

Hydra

Kilkanaście kilometrów na południe od Półwyspu Argolidzkiego, czyli w przybliżeniu 2 godziny drogi morskiej od Aten, znajduje się niewielka, ale uznawana za jedną z najpiękniejszych wysp zatoki Sarońskiej – Hydra.
Hydra zachowała swój niepowtarzalny charakter i kameralność – jesteśmy przekonani, że odpoczniesz tu od zgiełku przepełnionej turystami stolicy. Zamiast zgiełku aut, których na wyspie po prostu nie uświadczysz, wsłuchaj się w szum fal i dźwięki niespiesznej, typowo greckiej codzienności.

Wyspa uchodzi też za jedno z bardziej romantycznych w Grecji. Będziemy mogli to zweryfikować przechadzając się pośród wąskich uliczek, mijając objuczone osiołki, kamieniczki z kolorowymi okiennicami, place dające schronienie pod soczyście zielonymi koronami drzew, oraz kwiaty hipnotyzujące barwami i zapachami. Wrażenia dopełni zachód słońca, który oblewając ciepłym światłem łagodne zbocza wyspy, nada scenerii niezwykłego charakteru. Wtedy też lokalne tawerny i bary, wypełniają się kuszącymi zapachami wabiąc turystów. Koniecznie skuś się na któryś z typowo greckich specjałów i pozwól sobie na leniwą biesiadę w okolicy portu.

Samemu portowi warto też poświęcić odrobinę uwagi. Przejdź się wzdłuż pastelowych domków, które należały do kupców i kapitanów, zbudowanych w okresie prosperity przez architektów z Wenecji i Genui. Obecnie znajdziesz w nich wiele kramików z pamiątkami i lokale gastronomiczne. Warto zwrócić uwagę na zabytkową wieżę zegarowa. Dla admiratorów ciekawych muzeów możemy zarekomendować dwór Lazarosa Koundouriotisa oraz Historical Archive – Museum of Hydra

Epidauros

Epidauros to starożytne greckie miasto położone nad Zatoką Sarońską, w Argolidzie na Peloponezie. Warto wiedzieć, że od VI wieku p.n.e. do IV wieku n.e. istniało tu najsłynniejsze sanktuarium Asklepiosa, boga sztuki lekarskiej – Asklepiejon. Było to swoiste sanatorium, mające uzdrawiać zarówno duszę jak i ciało.
Ciekawostką jest to, że kapłani z Epidaurusu uznawani są za pionierów psychoterapii. Znajdujemy tu wiele akcentów pamiętających ówczesne kuracje – sypialnie dla pacjentów, których sny miały być interpretowane, labirynt, w którym leczący się na choroby psychiczne doznawali uzdrowienia.


Najbardziej przyciągającą turystów atrakcją jest najlepiej zachowany teatr grecki z około 300 r. p.n.e., który do dziś zachwyca swoim ogromem i fenomenalną akustyką. Teatr pomieścić może 14 tysięcy widzów, ma aż 52 rzędy siedzeń, a mimo to dźwięk emitowany w centralnej części sceny jest doskonale słyszalny, niezależnie od zajmowanego miejsca na widowni.
Jednak naszym zdaniem najciekawszą atrakcją w tej okolicy jest The Sunken City, czyli zatopione na skutek erupcji wulkanu ruiny miasta, które można podziwiać podczas snorklowania.

Wyspa Egina

Jest to druga co do wielkości wyspa Archipelagu wysp Sarońskich. Na tle pozostałych wysp wyróżnia się słynnymi gajami pistacjowymi, dlatego będąc tu nie omieszkaj spróbować tutejszych pistacji i lodów pistacjowych!
Przybijając do portu w mieście Egina, Twym oczom ukażą się ruiny świątyni Apolla, która znajduje się na górującym nad miastem wzgórzu Kolona.


Pobyt na Eginie, przede wszystkim wykorzystaj na zwiedzanie największego zabytku zatoki – świątyni Afai. Ruiny tej doryckiej budowli zachowały się w zaskakująco dobrym stanie. Na pewno zachwycą Cię monumentalne kolumny, oraz część architrawu z filarami, z którymi czas obszedł się wyjątkowo łaskawie. Tu też będziesz mieć niepowtarzalną okazję by podziwiać piękną panoramę wyspy. Warto wspomnieć o ciekawym założeniu związanym ze świątynią. Miała ona bowiem, wespół z Partenonem i ze świątynią Posejdona na przylądku Sunion, tworzyć święty trójkąt. Jej wybudowanie datuje się na V w.p.n.e.

Na Eginie odnajdziesz wiele plaż zachęcających do kąpieli morskich i słonecznych. Tu prawdopodobnie urzeknie Cię kameralność tych miejsc, gdyż wyspa mimo niewielkiej odległości jaka dzieli ją od Pireusu, zachowała swą autentyczność i typowy grecki, spokojny klimat.


Czym popłyniemy

Szkolenie odbędzie się na jachcie Oceanis 43 (rocznik 2011)


Jacht jest wyposażony w 4 kabiny podwójne oraz 2 łazienki.

Ile to kosztuje

Termin: 15-22 maja 2021
Cena rejsu:  1500 PLN

Cena obejmuje:
 • koję na jachcie
 • opiekę skippera
 • szkolenie podstawowe
 • sprzątanie jachtu po rejsie
 • pomoc przy koordynacji transportu samochodami

Dodatkowe koszty:
 • opcjonalnie – zaawansowane szkolenie skipperskie 100 EUR (dla max 5-6 osób)
 • wydatki jachtowe: zakup prowiantu na cały rejs, paliwo, opłaty za cumowanie; w sumie ok. 100-120 EUR/osobę
 • transport
 • udział w kaucji zwrotnej za jacht 150 EUR/os. [jest zwracana w całości, gdy oddajemy jacht cały i bez uszkodzeń]
Jak dotrzeć na rejs

Możecie liczyć na nasze pełne wsparcie w zakresie znalezienia lotów a jeśli jest taka potrzeba to również ich zakupie.

Chętnym szukamy najlepszych połączeń lotniczych

Napisz do nas w tej sprawie na: info@zeglowanie.net
lub zadzwoń: Marta +48 603 054 647

Kto poprowadzi rejs szkoleniowy

Rejs poprowadzi Adam Krupa. Adamowi na każdym rejsie towarzyszy gitara i głowa pełna szant i nie tylko.

Kapitan – jachtowy, motorowodny
– z patentem PZŻ, na który się egzaminy zdawało
– posiada także patent Master of Yachts Ocean 200 T [International Yachtmaster Training]
– oraz RYA Yachtmaster Offshore

Nurek – płetwowy [PADI AOWD, DSD]
Ratownik – WOPR młodszy
Jeździec – konny
Grajek – gitarowy
Instruktor – żeglarski w USA i UK, w Polsce ISSA
Instruktor ratowników – pierwszej pomocy EFR
Nauczyciel – na „Szkołach pod Żaglami” na Pogorii
Absolwent – Politechniki Warszawskiej [Informatyka]
Oficer – na żaglowcach: Pogoria, Zawisza Czarny, Fryderyk Chopin

Adam jest przeszkolony i certyfikowany na Akademii Morskiej w Gdyni w zakresie:
– Operatora Radarowego ARPA
– Radiooperatora dalekiego zasięgu LRC
– Kursów STCW:

 • Indywidualnych Technik Ratowniczych
 • Ochrony przeciwpożarowej
 • Elementarnych zasad pierwszej pomocy medycznej
 • Bezpieczeństwa własnego i odpowiedzialności wspólnej

Do tej pory przepłynął ponad 50 000 mil morskich, na morzu spędził 12 tysięcy godzin.


  Jeśli interesuje Cię ten rejs zostaw swoje dane - odezwiemy się do Ciebie


  * (wymagane)