Kuba – rejs katamaranem


5 – 15 grudnia 2020 


Cena: od 950 EUR 

Odwiedź Kubę nim straci swój niepowtarzalny charakter. Planujemy przed i po rejsie łącznie 5 dni eksploracji lądu, a potem 10 dni żeglowania na katamaranie Nautitech 40 Open. Będzie kurs salsy, opalanie na rajskich plażach, tanie cygara i rum, stare samochody oraz złowione przez nas ryby!

Trasa: Cienfuegos – Guano del Este  – Cayo Largo del Sur – Canal de Rosario – Cayo Cantiles – Cayo Rico – Cayo Largo del Sur – Cayo Sal  – Trinidad – Cienfuegos*
Co warto zobaczyć

Żeglowanie na Kubie polega na eksplorowaniu wysp i wysepek położonych na południe od Kuby. Warto ja odwiedzić zanim straci swój aktualny, wyjątkowy klimat!
Rejs po Kubie jest wymarzoną formą relaksu nie tylko dzięki rajskim plażom, które oblewa turkusowa, krystalicznie czysta woda Morza Karaibskiego. Niepowtarzalnej atmosfery Waszym wakacjom przydadzą uśmiechnięci ludzie oraz wszechobecne, gorące, latynoskie rytmy. Kurs salsy, kąpiele słoneczne i snorkelowanie, tutejsze cygara i rum oraz złowione przez nas ryby sprawią, że będzie to wspaniała, niezapomniana przygoda.
Nie wyobrażamy sobie jednak być na Kubie i nie spędzić kilku dni w Hawanie i okolicach więc proponujemy Wam najpierw pozwiedzać Kubę, potem popłynąć w rejs i na koniec jeszcze raz poeksplorować interior wyspy z przewodnikiem. W zwiedzaniu Kuby przewodnikiem będzie nam Maciej Lopez – pół-Kubańczyk, pół-Polak mieszkający na stałe na Kubie.


Doradzamy jak dobrać daty rejsu do dogodnych cenowo i czasowo lotów na Kubę. Istnieje możliwość przylotu wcześniej i zastania dłużej po rejsie. Podany plan jest więc orientacyjny i może zostać dopasowany do Waszych potrzeb. Pomagamy w zorganizowaniu pobytu na lądzie.

PRZYKŁADOWY PLAN:

Dzień 1 – przylot na Kubę, transfer do Hawany, zameldowanie w apartamentach

Dzień 2 – zwiedzanie Hawany [Hotel Nacional, Dworzec Główny, Camara Oscura – widok na Hawanę z 35 metrowej wieży]. 

Dzień 3 – przejazd do Cienfuegos; po drodze zwiedzanie Zatoki Świń, nocleg w Cienfuegos

Dzień 4 – od rana zwiedzanie Cienfuegos oraz zaprowiantowanie jachtu czyli zakupy, około 15:00 zaokrętowanie na jachcie

Dzień 5 – 15 – zwiedzanie kolejnych wysp i zatok:

Cienfuegos

Cienfuegos –  Guano del Este jest tu latarnia morska z niesamowitym widokiem, jednookim psem i zaprzyjaźnionymi lokalnymi latarnikami, którzy cieszą się z każdego prezentu 😉

Cayo Largo del Sur

Niewielka wyspa Cayo Largo znajduje się około 50 mil na południe od wybrzeży Kuby i jest częścią archipelagu Canarreos. Jest to największa wyspa archipelagu.
Dawniej, jak donosi historia, była piracką bazą. Pod koniec XX wieku przeistoczyła się w egzotyczny kurort i stała się z czasem emblematem kubańskich atrakcji turystycznych. Na Cayo Largo del Sur nie znajdziemy kolonialnych zabytków. jest tu za to mnóstwo pięknych plaż z naturalnymi basenami. Krystalicznie czysta i jasnoniebieska woda zapewnia idealne  warunki do snorklowania.
Warto zobaczyć rafy Los Balenatos oraz odwiedzić farmę żółwi.  Wycieczka pontonem na Cayo Iguana natomiast zapewni możliwość podziwiania iguan w ich naturalnym środowisku. Noc spędzimy przy Playa Sirena, a wieczór w lokalnej, sympatycznej knajpce. Niewykluczone, że wieczór zakończymy dyskoteką 🙂

Canal de Rosario,

Nastepnym punktem na naszej mapie będzie Canal de Rosario, gdzie zacumujemy jachtem na Playa Rosario, miejscu pełnym palm kokosowych, drzew piniowych. Turkusowe wody i piękne rafy wręcz zapraszają do nurkowania. Tu poznamy legendę o małym, poczciwym aligatorze. Historię zapewne usłyszymy od lokalesów, gdyż chętnie nią raczą przyjezdnych.

Cayo Cantiles

Na Cayo Cantiles z kolei spotkamy ciekawskie małpy, iguany i tzw. Hutias,  gryzonie podobne do nutrii. Będzie również możliwość kupienia homarów od lokalnych rybaków.
Przy dobrej pogodzie i ambitnej załodze dopłyniemy do Cayo Campo, a na Cayo Rico odwiedzimy piękną plażę z klimatyczną knajpą.

Cayo del Dios

Na Cayo del Dios będziemy podziwiać piękne, kolorowe ryby i muszle. Noc spędzimy przy latarni Guano del Este. Wejście na latarnię jest oficjalnie zabronione dla turystów, jednak butelka rumu czasami otwiera jej wrota.

Cienfuegos

Cienfuegos określane jest jako „Kubański Paryż”. To niezwykle urokliwe miasto oraz jedna z ważniejszych jachtowych baz czarterowych na Kubie. W mieście znajdziemy sporo zabytków wpisanych na listę światowego dziedzictwo UNESCO, dlatego mówi się o nim, że to perła Karaibów. Zabudowa miasta słynie z odrestaurowanej architektury kolonialnej. Najpiękniejsze atrakcje miasta to plac z katedrą, teatrem i łukiem triumfalnym przy Parque Jose Marti. W Cienfuegos warto wybrać się na spacer bulwarem del Prado, który jest najdłuższy na Kubie, i zjeść kolację w Palacio de Valle. 30 km od Cienfuegos znajduje się park naturalny El Topes de Collantes, w którym można podziwiać bajeczny wodospad El Nicho.

Dzień 15 – wyokrętowanie, dla chętnych powrót do Havany i zakwaterowanie w hotelu. Możliwe kontynuowanie  zwiedzania: wycieczka do Doliny Viñales* – historyczny region uprawy tytoniu wpisany na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO. Wieczorem kurs tańca dla chętnych.

lub druga opcja to:

Dzień 15 – wyokrętowanie i transport do Trinidadu – po drodze zwiedzanie wodospadu El Nicho, popołudniu zwiedzanie Trinidadu

Serdecznie polecamy spędzić jeszcze jeden dzień w Trinidadzie. Daje to czas na imprezę w Casa de Musica oraz możliwość niezapomnianej wycieczki na koniach. Droga tu wiedzie przez malownicze pastwiska i wsie do pięknego wodospadu.

Dzkeń 16 – poranny transfer do Havany i wylot do kraju

Dla osób planujących dłuższy pobyt stacjonarny na Kubie możliwa wycieczka do Las Terrazas – rezerwat z pięknymi wodospadami, jeziorami i rzeką San Juan; plantacja kawy; zwiedzanie farmy El Brujito – dom Polo Montañez


*O trasie ostatecznie decyduje kapitan, biorąc pod uwagę siłę i kierunek wiatru oraz możliwości załogi

Czym popłyniemy

Spędź z nami wakacje pod żaglami na komfortowym katamaranie Nautitech 40 OPEN z 2014 roku.

4 kabiny 2-osobowe, 2 kabiny 1-osobowe, 2 łazienki.
Katamaran jest wyposażony w przestronny salon.

Ile to kosztuje

Termin:  5.12 – 15.12.2020 (daty rozpoczęcia i zakończenia rejsu)
Cena rejsu:

 Na katamaranie Nautitech 40 Open
– 1150 euro za miejsce w kajucie 2_osobowej
– 950 euro za miejsce w kajucie 1_osobowej

Cena obejmuje:

– koję na jachcie [pościel, ręczniki, 4 zestawy ABC do nurkowania – maska, rurka, płetwy]
– opiekę skippera
– podstawowe szkolenie żeglarskie [dla chętnych]
– sprzątanie jachtu po rejsie


Dodatkowe koszty [pewne]:

– wydatki jachtowe: zakup prowiantu na cały rejs, paliwo, opłaty za cumowanie – 100 EUR/osobę – ważne by mieć ze sobą gotówkę
– wiza to koszt między 129 – 159 PLN/osobę
– podatek turystyczny – 120 EUR/osobę
– bilety lotnicze – napisz skąd jesteś to znajdziemy Ci najdogodniejsze loty
– udział w kaucji zwrotnej za jacht 200 EUR/osobę [zwracana w całości, gdy oddajemy jacht cały i bez uszkodzeń]

Dodatkowe koszty [zależne od „stylu życia”]:

– jedzenie w lokalnych knajpkach (ok 20 EUR/osobę)
– opcjonalnie noclegi w Hawanie i w Cienfuegos dla zainteresowanych pobytem stacjonarnym wg powyższego planu
– opłata prowizyjna za pomoc przy znalezieniu i/lub kupnie biletów lotniczych 85 zł/os, powyżej 2 osób 50 PLN/os

Jak dotrzeć na rejs

Możecie liczyć na nasze pełne wsparcie w zakresie znalezienia lotów, a jeśli jest taka potrzeba to również ich zakupie.

Do Hawany są loty bezpośrednie:
– z Paryża, z lotniska Charles de Gaulle – linie https://www.airfrance.pl
– z Madrytu – linie www.aireuropa.com
– z Amsterdamu, z lotniska Schiphol – linie https://www.klm.com/

Do Varadero można dotrzeć liniami https://www.aircanada.com z Montrealu, do którego dostaniemy się z Monachium lub Frankfurtu nad Menem.

Prosimy o zawieranie w zgłoszeniach informacji skąd chcielibyście lecieć i w które dni. Wówczas poszukamy Wam najlepszych połączeń lotniczych.

Kto poprowadzi rejs

Rejs poprowadzi Wojtek Plewnia.

Posiada szereg uprawnień żeglarskich, certyfikatów zawodowych. Ma ogromne doświadczenie w prowadzeniu jachtów żaglowych na wielu akwenach. Opłynął przylądek Horn, był zarówno na Antarktydzie i Spitsbergenie. Posiada stopień Jachtowego Kapitana Żeglugi Wielkiej, Kapitana Motorowodnego, Instruktora Żeglarstwa PZŻ, oraz uprawnienia do prowadzenia dużych żaglowców. Na przestrzeni paru lat był miedzy innymi kapitanem „Zawiszy Czarnego”. Jest jednym z pierwszych w Polsce zawodowych kapitanów jachtowych (master 500 GT).

Przez wiele lat był liderem legendarnego zespołu szantowego „Tonam & Synowie”.


Zapytaj o rejs


* (wymagane)