Dubrownik i Czarnogóra – Rejs katamaranem

Trasa: Dubrownik – Cavtat – Kotor – Sv. Stefan – Bar – Ulcinj – Budva – Herceg Novi – Dubrownik

27 sierpnia – 03 września 2022 

Cena:
950 €/ miejsce w kabinie rufowej
890 €/ miejsce w kabinie dziobowej
550 €/ miejsce w kajucie jednoosobowej

Odwiedź najpiękniejsze miejsca czarnej perły Adriatyku. Rejs rozpoczniemy w Dubrowniku, skąd ruszymy w kierunku Montenegro. Odwiedzimy Budvę i Sv Stefan oraz Bokę Kotorską, która uchodzi za jedno z najpiękniejszych miejsc nie tylko na Bałkanach, ale na całym Starym Kontynencie. Będzie dużo czasu na kąpiele, zwiedzanie, żeglowanie 🙂
Co warto zobaczyć

PRZYKŁADOWY PLAN:

Tivat

Miasto i najmniejsza gmina miejska w Czarnogórze w pobliżu Kotoru, słynące z portu z zabytkowymi okrętami, niedaleko portu do zwiedzania możliwa jest brytyjska łódź podwodna. Tivat to także kurort z hotelami, piaszczystymi plażami oraz czystą wodą.
Miasteczko jest przyjemnym i gwarnym ośrodkiem wypoczynkowym w Zatoce Tivatskiej, leżącym u podnóża góry Vrmac. Jego wybrzeże jest bardzo rozczłonkowane. Tivat słynie ze swojego pięknego rozległego parku nadmorskiego z licznymi egzotycznymi roślinami. Miasto bardzo ładnie położone, otoczone winnicami i gajami oliwnymi. 

Kotor


Nad wodami Boki Kotorskiej znajduje Kotor – pięknie zachowane, średniowieczne miasto, którego historia sięga IX wieku. Otoczone z trzech stron górami nazywany jest najdalej wysuniętym na południe fiordem Europy. Miasto wypełniają wąskie uliczki i urokliwe place, przy których stoją przepiękne kościoły sprzed setek lat. Mury obronne miasta mają 4,5 kilometra długości i 20 metrów wysokości. Prowadzą one do Twierdzy św. Jana, znajdującej się na Samotnym Wzgórzu (260 m n.p.m.). Wycieczka trochę wymagająca ale widok z góry wynagradza wszystko 🙂

Perast


Zabytkowe miasteczko, które liczy jedynie 300 mieszkańców. Czas zdaje się tu stać w miejscu od setek lat. Miejscowość nie jest tak oblegana przez turystów jak słynny Kotor czy Budva i zachwyca niezwykłą, trochę senną atmosferą. W pobliżu miasta Perast znajdują się dwie charakterystyczne wysepki: Wyspa św. Jerzego oraz Wyspa Matki Boskiej na Skale, z charakterystycznym barokowym kościołem.

Ta pierwsza nazywana jest także Wyspą Umarłych. Otacza ją kamienny mur i porastają cyprysy. Jej niedostępny wygląd dodaje miejscu tajemniczości, a razem z przerażającą nazwą tworzy mieszankę działającą na turystów jak magnes. Na wyspie znajduje się klasztor benedyktyński z XII wieku, jednak jej większą część zajmuje stary cmentarz, w którym chowano okoliczną ludność. Legend dotyczących tego malowniczego skrawka lądu jest wiele. Łączy je jedno – śmierć. Miejsce nazywa się też tak ze względu na podobieństwo do dzieła „Wyspa Umarłych” szwajcarskiego malarza Arnolda Boecklina. Na jego obrazie widnieje skrawek lądu porośnięty cyprysami, który łudząco przypomina właśnie ten zakątek Czarnogóry.

Bigova


Bigova to ciche i małe miejsce, które przyciąga tych gości, którzy naprawdę chcą się zrelaksować i odpocząć. Kiedyś był to port rybacki ze względu na jego korzystne położenie w osłoniętej zatoce. Dzisiaj zachowało urok małej wioski rybackiej. Z powodu tej tradycji są organizowane w czasie letnim festiwale połowowe z muzyczną otoczką. Jedyny dostępny tu nocleg to nocleg na kotwicy (bojce) w trakcie rejsu. Wioska posiada bardzo klimatyczną restaurację i przed nią rozłożonych ok 10-12 boi. Jeśli zechcemy zacumować w tej zatoce będziemy mieli przyjemność zjeść kolację ze świeżych i rzadkich ryb, owoców morza np. Finger mussels – mule w kształcie palca, długie i wąskie, oraz ciekawe rzadkie ryby.

Budva i Sv Stefan


Do najmodniejszych kurortów Czarnogóry należy Budva. Turystów kusi pięknymi plażami oraz malowniczym położeniem – kąpiąc się w ciepłym morzu możemy podziwiać szczyty gór. Budva oferuje jednak dużo więcej niż możliwość letniego relaksu, to także jedno z najstarszych i najpiękniejszych miast adriatyckich. Stare Miasto znajduje się na wysuniętym cyplu, a spacer wąskimi uliczkami to punkt obowiązkowy podczas pobytu na czarnogórskiej riwierze. Warto zobaczyć cytadelę, kościół Santa Marija in Punta z IX wieku, konkatedrę św. Jana Chrzciciela z VIII-IX wieku, cerkiew św. Sawy z XII wieku oraz mury obronne z austriacką twierdzą Mogren z XIX wieku. W kurorcie znajduje się także Casino Royale, znane z filmu o Jamesie Bondzie.

Sveti Stefan

Nie można także ominąć niewielkiego półwyspu Sveti Stefan. To jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc całego wybrzeża Morza Adriatyckiego. Skalisty zakątek o powierzchni 1,46 ha wyróżnia się nie tylko wspaniałą urodą, ale także może poszczycić się historią, która sięga aż XV wieku. Przez długie lata na półwyspie istniała osada, która od XIX wieku zaczęła pustoszeć. Na przełomie lat 50. i 60. XX wieku powstał tu ekskluzywny kompleks hotelowy. Zachowano charakter kilkusetletniej miejscowości – wciąż można zobaczyć wąskie uliczki, fasady kamieniczek i dachy w charakterystycznym dla adriatyckiego wybrzeża kolorze ochry. Ośrodek oferujący 250 łóżek jest dziś jednym z najbardziej prestiżowych miejsc na riwierze, całkowicie zamknięty do zwiedzania. Na półwysep można dostać się tylko za potwierdzeniem rezerwacji w restauracji czy hotelu. Sveti Stefan zalicza się dziś do najdroższych hoteli na Bałkanach, a jego mury od lat goszczą najznakomitszych gości, przez co czasem nazywa się go „adriatyckim Monako”.

Herceg Novi


Miasto nazywane często “Bramą Czarnogóry” – to ono wita turystów wjeżdżających od strony Chorwacji. Leży u stóp góry Orjen osłaniającej je od północy. Od południa zaś zlokalizowane jest na wprost wejścia do Zatoki Kotorskiej, w odległości 7 km od otwartego morza Herceg Novi, obok Budvy Kotoru, jest najczęściej odwiedzanym przez turystów kurortem Czarnogóry. Nazywane jest „miastem kwiatów”, gdyż w porównaniu z innymi czarnogórskimi miastami wybrzeża, ma ona najbardziej śródziemnomorski charakter, m.in. z cyprysami, palmami i drzewami cytrusowymi oraz architekturą zarówno romańską, bizantyńską, barokową, jak i orientalną


Większość zabytków skupiona jest w Starym Mieście, otoczonym częściowo murami oraz tureckimi twierdzami – są to od północy masywna Kanli Kula, a od południa mniejsza Forte Mare oraz cytadela (obecnie pozostały po niej ruiny), bezpośrednio nad samym morzem.


Do najważniejszych zabytków Herceg Novi zaliczyć można m in. stanowiącą jeden z symboli miasta wieżę zegarową (sat kula, Tora), zbudowaną pod koniec XIX wieku cerkiew św. Michała Archanioła, wybudowany w 1856 roku w miejscu tureckiego meczetu katolicki kościół św. Hieronima, turecką Twierdzę Kanli kula (obecnie pełni ona funkcje letniego amfiteatru), XVI wieczny kościół św. Antoniego, usytuowaną w pobliżu morza twierdzę Forte Mare, XVIII wieczną cerkiew św. Jerzego oraz wzniesioną przez Turków na przełomie XV-XVI wieku na okolicznym wzgórzu Bajer (170 metrów n.p.m.) Twierdzę Španjola.

Bar 

Bar to miasto liczące prawie 18 tys. mieszkańców. Jest głównym portem Czarnogóry. W mieście i w okolicy można znaleźć trochę atrakcji. Warto odwiedzić Królewską Plażę, do której dotrzeć można tylko drogą morską. Na plaży w Sutomore (która liczy sobie 2 km długości) często rozgrywane są mecze siatkówki i piłki nożnej, ponadto jest tam mnóstwo restauracji i barów. Na plaży Crvena Plaža piasek ma czerwonawy kolor – stąd też wzięła się jej nazwa.


W piątek rano, po odprawie granicznej, opuszczamy brzeg Czarnogóry i kierujemy się w kierunku Dubrownika. Tym razem odprawa graniczna w chorwackim Cavtacie i kąpiel przy wysepce Lokrum. Około 18 zacumujemy znów w Dubrowniku.

*O trasie ostatecznie decyduje kapitan, biorąc pod uwagę siłę i kierunek wiatru oraz możliwości załogi

Czym popłyniemy

Rejs odbędzie się na komfortowym katamaranie Lagoon 400 S2 z 2016 roku.

Na katamaranie znajdują się:

4 kabiny dwuosobowe
2 jedynki
4 łazienki
– wygodna przestrzeń wspólna – salon z w pełni wyposażoną kuchnią

Ile to kosztuje


Cena rejsu
950 €/ miejsce w kabinie rufowej
890 €/ miejsce w kabinie dziobowej
550 €/ miejsce w kajucie jednoosobowej

Różnica w cenie kajut wynika z tego, że kajuta rufowa jest przestronniejsza od dziobowej – ich kształt i wielkość można porównać, patrząc na plan jachtu. Kajuty rufowe i dziobowe są kajutami dwuosobowymi. Dla osób podróżujących w pojedynkę zakup jednego miejsca w kajucie dwuosobowej wiąże się z dokwaterowaniem dodatkowej osoby (zachowujemy podział na kajuty żeńskie i męskie). Istnieje możliwość zagwarantowania sobie kajuty podwójnej na wyłączność poprzez dokonanie dopłaty – skontaktuj się z nami by poznać szczegóły.

Kabiny jednoosobowe są pozbawione takich wygód, jakie oferują kajuty podwójne. Wejścia do nich usytuowane są na pokładzie, dlatego sugerujemy by decydowały się na zakwaterowanie w nich osoby zaznajomione z ich specyfiką. Cena kajuty pojedynczej jest odpowiednio niższa od pozostałych.Cena obejmuje:

– koję na jachcie [pościel, ręczniki]
– opiekę skippera
– sprzątanie jachtu po rejsie
– opinię z rejsu honorowaną przez PZŻ


Dodatkowe koszty [pewne]:

– wydatki jachtowe: zakup prowiantu na cały rejs, paliwo, opłaty portowe itp. w sumie około 140 EUR/osoby
– winieta do Czarnogóry ok 150 EUR/jacht
– udział w kaucji zwrotnej za jacht 200 €/osobę [zwracana w całości, gdy oddajemy jacht cały i bez uszkodzeń]; istnieje możliwość ubezpieczenia kaucji za ok 25€/osoby [kwota zależy od liczby załogantów]
– ubezpieczenie turystyczne
– transport

Jak dotrzeć na rejs

Możecie liczyć na nasze pełne wsparcie w zakresie znalezienia lotów a jeśli jest taka potrzeba to również ich zakupie.

Prosimy o zawieranie w zgłoszeniach informacji skąd chcielibyście lecieć i w które dni. Wówczas poszukamy Wam najlepszych połączeń lotniczych.


    Jeśli interesuje Cię ten rejs zostaw swoje dane - odezwiemy się do Ciebie


    * (wymagane)